Táto 2300 rokov stará egyptská pevnosť mala neobvyklú úlohu: strážila prístav, ktorým sa do vojny posielali slony

Tu je fragment severnej obrannej steny, časti pevnosti objavenej pri Berenike pozdĺž Červeného mora.

2300-ročná pevnosť, ktorá chránila starobylý prístav s názvom „Berenike“, bola objavená v Egypte na pobreží Červeného mora poľsko-americkým archeologickým tímom.

Pevnosť bola postavená v čase, keď Egyptu vládli Ptolemaiovci, dynastia faraónov pochádzajúca z jedného z generálov Alexandra Veľkého. Opevnenia sú značne veľké.

Archeológovia Marek Woźniak a Joanna Rądkowska dodávajú, že v západnej časti pevnosti bola chránená dvojitá stena, zatiaľ čo na východe a na severe stačila jediná línia. Na rohoch a na strategických miestach, kde sa spájajú steny, boli postavené štvorcové veže.

Podľa Woźniaka z Poľského centra stredomorskej archeológie na Varšavskej univerzite západná časť pevnosti, pozostávajúca z dvojitých stien a smerujúca do vnútrozemia naznačuje, že obrancovia sa obzvlášť obávali útoku práve z tohto smeru. Najväčšou a najviac opevnenou časťou pevnosti Berenike je komplex 160 metrov dlhý a 80 metrov široký, ktorý pozostáva z troch veľkých nádvorí a niekoľkých pridružených stavieb, dokopy tvoriacich uzavretý opevnený komplex remeselníkov a obchodov. Najpôsobivejším aspektom pevnosti je jej architektúra, pretože aj podľa Woźniaka je „dobre vyrobená monumentálna architektúra pokrytá a chránená pieskami je úžasná“.

Okrem brány pevnosti našli archeológovia aj skalnatú studňu a sériu odtokov a bazénov, ktoré zadržiavali, skladovali a distribuovali podzemnú a dažďovú vodu. Dva najväčšie bazény mohli mať celkovú kapacitu viac ako 17000 litrov. Skutočnosť, že dažďová voda bola zbieraná ručne naznačuje, že Berenike malo pravdepodobne „vlhšie prostredie ako dnes“.

V starej skládke na južnej strane severnej obrannej steny objavili archeológovia terakotové figuríny, mince a kus lebky slona.

Podľa Woźniaka je zaujímavé aj to, že krátko nato, ako správcovia Berenike zistili, že opevnenia nie sú potrebné, boli niektoré z nich zničené. Avšak, nebol nájdený žiaden dôkaz o útoku na Berenike. Ptolemaiovci často vytvárali opevnené mestá a pevnosti v blízkosti hraníc svojho kráľovstva.

Staroveký obchod

Historické záznamy naznačujú, že Berenike bola súčasťou reťazca prístavov postavených pozdĺž Červeného mora, ktoré slúžili na dodávanie vojnových slonov armádam Ptolemaiovcov. V roku 2014 genetický výskum odhalil, že Ptolemaiovci svoje slony doviezli pravdepodobne z Eritrey vo východnej Afrike.

Po tom, čo si Rím podmanil aj Egypt v roku 30 pnl, sa obchod masívne rozšíril aj do Berenike, čím sa tento prístav stal hlavným obchodným centrom. Od prvého do šiesteho storočia nl dôkazy naznačujú, že komerčné vzťahy sa rozšírili z Grécka a Talianska do Južnej Arábie, Indie, Malajského polostrova, Etiópie a východnej Afriky.

___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/64407-ancient-egypt-fortress-war-elephants.html

Obrázok: kozpost.com/wp-content/uploads/b27c5d8c7f09788a7d65cd4e177ccd4a.jpeg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.