Táto 4500-ročná rampa sa pravdepodobne používala pri stavbe Veľkej egyptskej pyramídy

Tento 4 500-ročný systém, ktorý sa používal na vyťahovanie alabastrových kameňov po strmom svahu, bol objavený v Hatnube, starom lome vo východnej púšti v Egypte. V blízkosti tejto rampy sa nachádzajú dve schodiská s početnými otvormi. Alabastrový blok sa pravdepodobne umiestňoval na sane, ktoré boli lanami priviazané na drevené stĺpy.

Archeológovia už dávno premýšľali o tom, ako starí Egypťania postavili najväčšiu pyramídu na svete, Veľkú pyramídu v Gíze. Teraz možno objavili systém, ktorý sa používal na premiestnenie masívnych kamenných blokov z miesta na miesto pred približne 4 500 rokmi.

Pozostatky tohto systému objavili na mieste Hatnub, v starobylom lome vo východnej púšti v Egypte. Zariadenie sa pravdepodobne používalo na prepravu ťažkých alabastrových kameňov na strmú rampu. Túto teóriu predniesli archeológovia z Institut français d’archeologie orientale v Káhire a z University of Liverpool v Anglicku, pracujúci na tomto mieste. Tento spôsob by vysvetľoval, ako mohli Egypťania postaviť Veľkú pyramídu v mene faraóna Chufu.  

Yannis Gourdon, koordinátor misie v Hatnube vysvetľuje, že sa tento systém skladá z centrálnej rampy lemovanej dvoma schodišťami s početnými otvormi. Pomocou sánok, ktoré by niesli kamenný blok, pripevnený lankami na drevené stĺpiky, by starí Egypťania dokázali vytiahnuť alabastrové bloky z lomu aj na veľmi strmé svahy.

Roland Enmarch, druhý koordinátor misie v Hatnube dopĺňa, že laná pripojené k saniam sa správajú ako „multiplikátor síl“, čím uľahčujú ich vytiahnutie po rampe.  

Gourdon vraví, že podobný druh systému nebol zatiaľ nikdy nikde objavený. Štúdium značiek na nástrojoch a prítomnosť dvoch nápisov Chufu priviedlo vedcov k záveru, že tento systém sa datuje aspoň do doby vládcu Chufu, staviteľa Veľkej pyramídy v Gíze.

Keďže sa tento systém datuje aspoň do tohto obdobia, znamená to, že počas doby vlády Chufu starí Egypťania už vedeli pohybovať obrovskými blokmi kameňa po veľmi strmých svahoch, a preto ich mohli použiť na stavbu jeho pyramídy.

Veľká pyramída je najväčšia z troch pyramíd v Gíze, ktoré patrili každá jednému z troch faraónov – Chufu, Rachef a Menkaure. Chufuova pyramída je najväčšia pyramída, ktorá bola postavená v Egypte, pričom v dobe svojho vzniku dosahovala výšku 146 metrov.

Zatiaľ čo archeológovia vo všeobecnosti súhlasia s tým, že pri stavbe tejto pyramídy sa používal rampový systém na presun kamenných blokov k miestu stavby pyramídy, ako presne tento systém fungoval je dlhoročným tajomstvom, ktoré môže tento objav pomôcť objasniť.

___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/63978-great-pyramid-ramp-discovered.html

Obrázok: beta.ems.ladbiblegroup.com/s3/content/97bbd6455bda8242578d4a89d99481d4.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.