Táto deravá lebka pravdepodobne dozerala na mŕtvych v ich posmrtnom živote pred asi 2500 rokmi

Zobrazenie starobylej lebky vytvorené pomocou CT skenov.

Zhruba pred 2500 rokmi bola lebka ženy, ktorá zomrela na rakovinu, pochovaná vo falošnej jaskyni vytesanej do skaly. Pravdepodobne tam bola umiestnená preto, aby dozerala na pozostatky najmenej 50 ľudí, ktoré boli v tejto jaskyni skryté.

Vedcov zmiatla predovšetkým naozaj nezvyklá poloha ležiacej lebky, ktorá bola objavená v blízkosti mesta Baucina na talianskej Sicílii.

Lebka patrila žene, ktorá zomrela vo veku medzi 35 a 50 rokmi. Zdá sa, že mala rakovinu, ktorá sa rozšírila až do jej lebky a zanechala tam 14 jamiek. Vedci sa domnievajú, že rakovina mohla začať v prsníkoch a nakoniec sa rozšírila do celého tela.

Bohužiaľ hrobka bola niekedy pred týmto objavom vykradnutá, pozostatky v nej boli zmiešané a porozhadzované a všetky dary k posmrtnému životu boli vykradnuté tiež.  

2500 rokov stará lebka ženy s rakovinou bola nájdená v špeciálnej polohe, akoby dozerala na pozostatky najmenej 50 pochovaných ľudí.

Nie je isté, kde je pochovaný zvyšok jej tela, no napriek tomu archeológovia veria, že jej lebka nebola nijak narušená vykrádačmi hrobov.  

Výskumný pracovník Roberto Miccichè, profesor antropológie na Univerzite v Palerme predpokladá, že lebka bola nájdená neporušená v pôvodnej polohe, keďže vykrádači sa do hrobu v jaskyni dostali hneď ponad vchod.

Miccichè a ďalší z archeologického oddelenia univerzity objavili lebku v roku 2014 počas výkopov v tejto jaskyni.

Možné odpovede

Samotná rakovina dokáže vysvetliť, prečo bola lebka pochovaná tak, že smerovala do jaskyne. Otvory, ktoré rakovina ponechala na lebke a iné príznaky ochorenia sa mohli ľuďom v jej komunite javiť ako veľmi nezvyčajné a tak v nich mohli zanechať dostatočne silný dojem na to, aby sa rozhodli jej lebku pochovať s ďalšími 50 mŕtvymi ľuďmi. Miccichè osobne súhlasí s touto interpretáciou, keďže klinický výskyt metastáz na lebke s rozptýlenými otvormi mohol naozaj silne zapôsobiť na vnímanie ľudí žijúcich vedľa napadnutého jednotlivca.

Digitálne rekonštruovaný rádiogram starobylej lebky odhaľuje otvory spôsobené rakovinou.

Miccichè predpokladá, že ďalšou možnosťou pre umiestnenie lebky mohla byť konkrétna úloha, ktorú v živote starodávnej komunity táto osoba zastávala. Na druhú stranu však poznamenal, že obe tieto interpretácie je veľmi ťažké dokázať, pretože neexistujú podobné prípady k porovnaniu.

Výskum pokračuje a začína sa s novým výskumným projektom s cieľom preskúmať vnímanie smrti a choroby medzi starými kultúrami na Sicílii, pričom následne sa možno získajú ďalšie informácie o tomto prípade v rámci širšej spoločenskej a posvätnej perspektívy.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/63046-ancient-holey-skull.html

Obrázok: 41dcdfcd4dea0e5aba20-931851ca4d0d7cdafe33022cf8264a37.ssl.

cf1.rackcdn.com/21467104_an-iron-age-guardian-of-the-dead_fe232246_m.jpg?bg=2A140D

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.