Táto maličká socha je pravdepodobne tvárou z Biblie

Táto 2 800-ročná miniatúrna socha bola nájdená v starobylom meste Abel Beth Maacah v severnom Izraeli. Môže zobrazovať biblického kráľa.

Drobná, ale zložito vyrezávaná soška, ktorá môže byť hlavou biblického kráľa z obdobia spred viac ako 2800 rokmi, bola objavená v starobylom meste Abel Beth Maacah v severnom Izraeli.

Mario Tobia, študent techniky z Jeruzalema, objavil sošku minulé leto vo veľkej budove na najvyššom mieste starobylého mesta, ktoré sa niekoľkokrát spomína v hebrejskej Biblii. Socha zobrazuje muža s dlhými čiernymi vlasmi a bradou, ktorý má čierno-žltú čelenku. Má tmavé mandľovité oči a vážny výraz na tvári.

Soška je z glazovanej keramiky nazývanej faianta, pričom hlava je len asi  vo veľkosti 5,1 x 5,6 cm. Niekedy bola súčasťou malej sošky, ktorá sa zatiaľ nenašla, no podľa archeológov mohla mať výšku 20 až 25 cm.

Podľa Roberta Mullinsa, profesora na Oddelení biblických a náboženských štúdií Azusa Pacific University, ktorý je jednou z vedúcich osobností vykopávok v starobylom meste, nám táto soška napriek malému a neškodnému vzhľadu poskytuje jedinečnú príležitosť pozrieť sa do očí niekoho známeho z minulosti, konkrétne z Knihy Vekov hebrejskej biblie.

Mario Tobia drží miniatúrnu sochu krátko po jej objavení.

Koho zobrazuje táto miniatúrna soška?

Podľa Mullinsa kvalita rezbárskeho vypracovania a zdanlivo starostlivé umiestnenie v možnej administratívnej budove na vrchole mesta naznačujú, že soška zobrazuje niekoho z elity, pravdepodobne kráľa, ale zatiaľ sa to nedá dokázať.

Keby to bol kráľ, o ktorého kráľa by išlo? Radiokarbonové údaje o organickom materiáli, ktorý sa nachádza v rovnakej budove ako miniatúrna socha naznačujú, že objekt bol postavený niekedy v rokoch 902 – 806 pnl. Vtedy sa v blízkosti Abel Beth Maacah nachádzali hranice troch rôznych kráľovstiev – Izraela, Týru a Aram-Damasku. Avšak tieto hranice sa často menili a posúvali, takže Abel Beth Maacah ovládali v rôznych časoch rôzne kráľovstvá.

Vzhľadom na dlhý čas, počas ktorého mohla soška vzniknúť, a skutočnosť, že počas tohto obdobia sa menila kontrola nad Abel Beth Maacah, socha môže zobrazovať množstvo kráľov. Tri možnosti sú izraelský kráľ Ahab, kráľ Hazael z Aram-Damasku a kráľ Ethbaal z Týru, ale existuje aj veľa ďalších kandidátov.

Výkopy vo veľkej budove pokračujú aj v tomto lete a archeológovia dúfajú, že nájdu viac informácií, ktoré pomôžu určiť, koho táto miniatúrna socha zobrazuje.

Miniatúrna socha je vystavená v Izraelskom múzeu v Jeruzaleme. Archeológ Yahalom-Mack popísal objav len nedávno na 44. výročnom archeologickom kongrese Ben-Gurion univerzity v Negeve.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/62758-biblical-king-sculpture.html

Obrázok: ferrelljenkins.files.wordpress.com/2018/06/abel-beth-maacah-kings-head-2-sm.png

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.