Táto maska ​​patrí medzi najstaršie ľuďmi vyrobené kovové objekty v Južnej Amerike

Obdĺžniková medená maska, ktorá sa nedávno našla v južných Andách v Argentíne, je stará 3000 rokov a je jedným z najstarších ľuďmi vyrobených kovových predmetov z Južnej Ameriky.

Objav tejto masky spochybňuje doterajší predpoklad, že kovový priemysel v južnej Amerike vznikol v Peru.

Maska ​​pochádza približne z roku 1000 pnl. a bola nájdená na mieste, kde boli pochovaní ako dospelí, tak aj deti. Otvory na maske označujú polohu očí, nosa a úst, pričom ďalšie malé okrúhle otvory sa nachádzajú aj v blízkosti okrajov masky, a pravdepodobne slúžili na pripevnenie na tvár alebo iný predmet.

70 kilometrov od miesta, kde bola maska ​​nájdená, sa objavili aj zdroje medenej rudy, čo naznačuje, že bola vyrobená lokálne. Preto je podľa výskumníkov veľmi pravdepodobné, že kovoobrábanie sa v Argentíne objavilo súčasne s jeho vývojom v Peru.

Podľa štúdie z februára 2008 sa v južnom Peru nachádzajú zlaté objekty, odhadované na takmer 4 000 rokov. Bronzové artefakty z obdobia roku 1000 nl. boli nájdené v peruánskych Andách už aj predtým, hoci je ťažké povedať, či predmety pochádzajú z miesta, kde boli nájdené, alebo ich tam niekto priniesol. Dôkazy o miestnom spracovaní kovov v Peru však existujú.

Kovovú masku objavili v hrobke pri dedine La Quebrada v severozápadnej Argentíne počas obdobia letných dažďov, kedy objavili aj nálezisko ľudských kostí. V hrobke sa nachádzalo približne 14 tiel, pričom boli všetky kosti zmiešané a maska ​bola ​umiestnená na vrchole jedného rohu hromady.

V blízkosti hrobky sa nachádzal aj druhý hrob, ktorý bol však určený len pre jedného mŕtveho. Kosti dieťaťa vo veku 8 až 12 rokov, ktoré sú staré približne 3000 rokov, boli pochované s kamenným korálikom a s príveskom z medi, ktorý bol perforovaný malou dierou.

Maska meria približne 18 centimetrov a má šírku takmer 15 cm. Nečistoty v medi sú menšie než 1 percento. Vek týchto kovových predmetov a hlavne maska, ktorá bola vytvorená tak, aby zámerne pripomínala ľudskú tvár silne naznačuje, že ľudia v argentínskych oblastiach Ánd formovali meď do tvaru rôznych artefaktov skôr, ako sa pôvodne predpokladalo.  

Dôkaz o tavení a žíhaní medi (proces pomalého chladenia kovu, aby bol silnejší) určuje severozápadné argentínske údolia a severné Čile za prvé centrá výroby medi v tejto oblasti. Tieto údaje sú nevyhnutné pre všetky štúdie, ktoré sa zaoberajú vznikom andskej metalurgie.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/59373-copper-mask-is-oldest-metalworking-south-america.html

Obrázok: history.trendolizer.com/2017/06/this-mask-is-the-oldest-human-made-metal-object-in-south-america.html

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.