Teenager našiel stratené poklady kráľa Bluetootha, a to vrátane Thorovho kladiva

Časti strieborného pokladu, ktorý patril legendárnemu dánskemu kráľovi Haraldovi Bluetoothovi, ktorý do Dánska priniesol kresťanstvo a ktorého meno inšpirovalo modernú technológiu Bluetooth.

Stredoveký poklad, ktorý patril legendárnemu kráľovi Haraldovi Bluetoothovi, dánskemu vládcovi, ktorý inšpiroval pomenovanie technológie Bluetooth, našli nedávno na jednom z nemeckých ostrovov iba 13-ročný chlapec a amatérsky archeológ.

Toto nezvyčajné duo urobilo nečakaný objav pri hľadaní bohatstva za pomoci detektorov kovov na Rügene, najväčšom nemeckom ostrove v Baltskom mori. Keď si všimli odlesky, sprvu ich pokladali za kus plechovej fólie, ale bližší pohľad ukázal, že ide o striebro.

Po ďalšom kopaní za pomoci profesionálnych archeológov boli odhalené pozoruhodné artefakty, vrátane spletaných náhrdelníkov, periel, brošní, Thorovho kladiva (mýtická zbraň ukovaná trpaslíkmi), prsteňov a až 600 mincí, vrátane viac ako 100, ktoré sa datujú do éry Bluetootha.

Amatérsky archeológ Rene Schön a 13-ročný lovec pokladov Luca Malaschnitschenko začali prvýkrát s odkrývaním pokladu v januári a nedávno sa pripojili k regionálnej archeologickej skupine, ktorá vykopala asi 400 metrov štvorcových, aby zistila, aké ďalšie poklady ležia v pôde. Archeológovia sa domnievajú, že bohatstvo patrilo dánskemu kráľovi Haraldovi Gormssonovi, známejšiemu pod menom Bluetooth, ktorý vládol približne v období rokov 958 až 986 a pravdepodobne získal svoju prezývku kvôli odfarbenému zubu.

Bluetooth je známy tým, že Dánsko v 10. storočí oboznámil s kresťanstvom. Pripisujú sa mu aj mnohé ďalšie historické zásluhy a pravdepodobne preto inšpiroval Jima Kardacha z Intelu, aby pomenoval novú technickú službu v roku 1997 podľa Bluetootha. „Nová technológia mala totiž zjednotiť komunikačné protokoly podobne, ako kráľ Harald spojil Škandináviu“.  

Najstaršia minca odhalená v Rügene sa datuje do roku 714, zatiaľ čo najmladšia je penny z roku 983. Tieto dátumy naznačujú, že poklad bol pravdepodobne zakopaný v neskorých osemdesiatych rokoch minulého storočia, keď Bluetooth prehral v boji proti svojmu rebelujúcemu synovi Sweynovi Forkbeardovi. Po strate moci odišiel Bluetooth do Západného Pomoranska, regiónu, ktorý zahŕňa časti moderného severovýchodného Nemecka a západného Poľska. Zomrel o rok neskôr v roku 987.

Nejedná sa ani náhodou o jediný archeologický poklad objavený amatérmi s detektormi kovov. V roku 2015 človek v Anglicku narazil na hrob z rímskeho obdobia, ktorý obsahoval mozaikové sklo, mince a cvočky z topánok. A práve v minulom roku objavili dvaja amatéri s detektormi kovov štyri zlaté predmety z obdobia stredného Anglicka spred viac ako 2000 rokov.  

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/62323-king-bluetooth-treasure-found.html

Obrázok: rai.it/resizegd/640x-/dl/img/2018/04/15240590385208693156.png

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.