Telo pokryté hodvábom objavené na cintoríne vo vnútrozemí Mongolska

Táto rakva, ktorá obsahovala telo pokryté žltým hodvábom, sa našla v hrobe s názvom „M3“. Na tele tejto osoby sa našla aj zlatá čelenka, zlatý opasok, zlaté prstene, zlatý náhrdelník a kožené topánky.

Telo zahalené v hodvábe a strieborná miska zobrazujúca grécke božstvo sa našli na 1 500 rokov starom cintoríne v mongolskom vnútrozemskom autonómnom regióne v Číne.

Zistenia vedcov sa prikláňajú k názoru, že tieto objavy súvisia s tzv. „hodvábnymi cestami“ – obchodnými cestami, ktoré pretínali Áziu a Európu. Uviedli to archeológovia, ktorí sa podieľajú na sériách vykopávok, pri ktorých v rokoch 2012 až 2014 vyhĺbili starý cintorín.

Archeológovia majú podozrenie, že cintorín patril rodine aristokratov, pravdepodobne kmeňovému vodcovi ľudí Gaoche, ktorí podľa historických záznamov spadali pod kontrolu severnej dynastie Wei. Táto dynastia, ktorá vládla od roku 386 do roku 534 n.l., ovládala väčšinu severnej Číny a Mongolska, pričom dynastia kontrolovala aj niektoré „hodvábne cesty“.  

Grécke božstvá

Strieborná misa, ktorá sa nachádzala na mieste objavu, má štyri vystupujúce výčnelky na dne, ktoré zobrazujú postavy z gréckej mytológie: Zeusa, Héru, Afroditu a Aténu. Ich výskumom sa zaoberajú Chen Yongzhi, riaditeľ Múzea vnútrozemského Mongolska; Song Guodong, archeológ na Ústave kultúrnych pamiatok a archeológie; a Ma Yan, lektorka na Univerzite vnútrozemského Mongolska.

Misa bola podľa vedcov pravdepodobne dovezená z centrálnej alebo západnej Ázie.

V starovekej gréckej mytológii je Zeus kráľom bohov, zatiaľ čo jeho žena Héra je bohyňou žien a manželstva. Aténa je bohyňa vojny a je často zobrazovaná s helmou, zatiaľčo Afrodita je bohyňa lásky a krásy.

Pokryté hodvábom

Archeológovia objavili na cintoríne šesť hrobiek, z ktorých päť pochádza z severnej dynastie Wei. Ostatná hrobka má okolo 1000 rokov a pochádza z dynastie Liao.

Vnútri jedného z hrobov dynastie Wei archeológovia objavili telo pokryté hodvábom. Zatiaľ ešte stále neodstránili hodváb z tela, a preto neboli schopní študovať pozostatky. Pochovaný je obalený žltým hodvábom a nosí zlatú čelenku a zlatý náhrdelník, rovnako ako zlatý opasok, zlaté prstene a kožené topánky.

Maľba na vonkajšej strane rakvy zobrazuje dom s modrými strechami, ktorý je podopieraný červenými stĺpmi. V strede domu sedí jeho obyvateľ obklopený mnohými sluhami s bielou tvárou, ktorí stoja alebo sedia a nosia okrúhle kapucne. Rozmery tváre a tela výrazne odlišujú majiteľa domu od ostatných zobrazených ľudí.

Podľa vyjadrení archeológov bol cintorín opakovane vyplienený.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/58630-ancient-cemetery-found-inner-mongolia.html

Obrázok: hexapolis.com/wp-content/uploads/2017/04/Bejeweled-Silk-Wrapped-

Body-Uncovered-At-1500-Year-Old-Cemetery-In-Inner-Mongolia-1-1-770×437.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.