Tento prsteň nesie meno človeka, ktorý odsúdil Ježiša k smrti. Kto ho naozaj nosil?

Tento medený prsteň nesie grécky nápis, ktorý hovorí „Pilátov“. Zobrazuje taktiež kratér, nádobu používanú na miešanie vína a vody. Prsteň sa používal pravdepodobne ako pečatidlo.

Medený prsteň, ktorý je starý približne 2000 rokov a nesie grécky nápis „Pilátov“, bol objavený na Západnom brehu Jordánu. Tento objav viedol k špekuláciám ohľadom jeho nositeľa a majiteľa. Predpokladalo sa, že mohol patriť Pilátovi Pontskému (tiež nazývanému Pontius Pilát), rímskemu prefektovi Judska v období rokov 26 až 36 nášho letopočtu, ktorý podľa Biblie nariadil ukrižovanie Ježiša. Avšak tím výskumníkov, ktorí ho analyzovali, tvrdí, že pravdepodobne patril niekomu inému, a nie neslávnemu rímskemu prefektovi.

Prsteň bol nájdený v rokoch 1968-1969 počas vykopávok v Herodiu, paláci postavenom pre kráľa Heroda (žil od 74 do 4 pnl), ktorý sa nachádza asi 5 kilometrov juhovýchodne od Betléma na Západnom brehu Jordánu. Herodes bol judským kráľom, ktorého panovanie podporoval aj Rím.

V čase, keď bol prsteň objavený, nedokázali archeológovia povedať, či na ňom niečo píše. Až neskôr sa na jeho preskúmanie použila technika ​​známa ako zobrazovacia transformačná fotografia (RTI), ktorá nápis odhalila a následne sa dal aj prečítať. RTI je technika, ktorá niekoľkokrát fotografuje objekt svetelným zdrojom z rôznych uhlov. Tieto fotografie sa potom analyzujú pomocou počítačového softvéru.

Dizajn prsteňa a jeho archeologický kontext naznačujú, že mohol byť vytvorený kedykoľvek v období od prvého storočia pred nl až do polovice prvého storočia nášho letopočtu. Tento odhad uviedol výskumný tím v článku zverejnenom pred pár dňami v Israel Exploration Journal.

Výskumníci sa domnievajú, že bol používaný ako pečatidlo, typ prsteňa, ktorý sa nosí na prste a môže byť otlačený na nejaký mäkký materiál, napríklad vosk alebo hlinu, čím sa vytvorí pečať, ktorá môže byť pripevnená k dokumentu alebo predmetu. Podobné prstene sa v minulosti hojne používali.

Kto ho mohol nosiť?

Pomenovanie „Pilát“ je vzácny názov používaný v rímskom svete, pričom predchádzajúci archeologický výskum ukázal, že časť Herodia ho používala v dobe, keď bol Pilát judským prefektom. Práve preto nemôžu výskumníci úplne odmietnuť ani možnosť, že prsteň používal sám prefekt. Je to však nepravdepodobné.

Podľa vedcov by niekto s tak vysokým postavením nosil pravdepodobne oveľa komplikovanejší prsteň, či už zlatý alebo strieborný, s drahým kameňom, a nie jednoduchý kovový prsteň. V skutočnosti podľa vedcov „tenké, jednoduché celokovové prstene, ako napríklad tento nájdený v Herodiu, boli predovšetkým majetkom vojakov, Herodesových a rímskych úradníkov či ľudí so stredným príjmom zo všetkých druhov obchodov a povolaní“ a nie ľudí vysokého postavenia, akým bol aj rímsky prefekt.

Taktiež vyobrazenie kratéru bez rukoväte, čiže nádoby používanej na miešanie vína a vody, nezodpovedá osobe takého postavenia. Kratéry sa často zobrazovali práve v židovskom umení asi pred 2000 rokmi, no boli by obzvlášť neobvyklou voľbou pre rímskeho prefekta, ktorý nebol žid.

Vedci si myslia, že je nepravdepodobné, že prefekt by používal jednoduchý, celokovový, osobný pečatný prsteň z medených zliatín s v Júdei známym židovským motívom pred a počas vlády Pontského Piláta.  

Hoci ten, kto nosil tento prsteň, pravdepodobne nebol Pilát Pontský, je pravdepodobné, že ten, kto ho nosil, bol s týmto rímskym prefektom v nejakom spojení a rozhodol sa používať jeho priezvisko. Mohol to byť nejaký jeho podriadený, prípadne oslobodený otrok či niekto, kto bol súčasťou Pilátovej rodiny. Je však tiež možné, že osoba, ktorá nosila prsteň, nemala žiadnu spojitosť so slávnym rímskym prefektom a mala len jednoducho rovnaké priezvisko.

Prsteň našiel Gideon Foerster, ktorý je profesorom archeológie na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme. Členovia tímu, ktorí prsteň analyzovali, boli Shua Amorai-Stark, emeritný profesor umenia a estetiky na Kaye College of Education v Beer Sheva, ako aj Malka Hershkovitz, Yakov Kalman, Rachel Chachy-Laureys a Roi Porat z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme. Lea Di Segniová, profesorka archeológie na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme, analyzovala nápis na prsteni.

___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/64217-pontius-pilate-ring-discovered.html

Obrázok: 66.media.tumblr.com/2aa9b809edd29d82702f2f5c284042fb/tumblr_inline_pj6kj0qCnS1qgjbhq_1280.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.