Tento vrak pochádza z dôb, keď Číne vládli potomkovia Džingischána

Trup lode bol prasknutý, preto sa do lode pravdepodobne dostala voda, a preto sa loď pred 700 rokmi potopila.

Archeológovia odkryli vrak pochovaný pod nánosmi naplavenín a bahna. Je starý približne 700 rokov, pričom v dobe jeho plavieb Číne vládli potomkovia Džingischána, občas aj z ich paláca v Xanadu.  

Umelecké zobrazenia a artefakty, ktoré sa nachádzali v 21 metrov dlhom drevenom vraku nesú motívy, ktoré boli tej doby v Číne populárne. Patrí medzi ne aj farebná nádoba zobrazujúca draka a fénixa.

Archeológovia veria, že túto loď používali na plavby po rieke. Bola nájdená na modernom stavebnom mieste a trup mala rozdelený do 12 kabín 12 priedelmi. Tím archeológov vedie Shougong Wang z Shandongského inštitútu kultúrnych pamiatok a archeológie.  

Loď sa datuje do obdobia dynastie Yuan (približne 1271-1368). Disponovala svätyňou, kapitánskou kabínou, kabínami pre posádku, nákladnými priestormi a veliteľskou miestnosťou, ktorá sa využívala aj ako kuchyňa. V kabíne, ktorá sa používala ako svätyňa, archeológovia našli kadidlo a kameňom vyrezávané figúrky „arhats“, ktoré v budhizme znázorňujú jednotlivcov, ktorí dosiahli osvietenie. Figuríny ukazujú zdanlivo krotkých drakov a tigrov sediacich pokojne vedľa týchto „arhats“.  

Celkovo sa vo vnútri vraku a v jeho okolí objavilo viac ako 100 artefaktov, vrátane artefaktov z porcelánu, keramiky, laku, nefritu, kameňa, železa, bronzu a zlata. V časti pre posádku objavili aj porcelánové džbány, nožnice, olejové lampy a bronzové zrkadlá. V kapitánskej kabíne dokonca našli aj ozdobné lakované predmety. V nákladných priestoroch boli objavené pozostatky obilia.  

Vnútri veliteľskej miestnosti, ktorá slúžila aj ako kuchyňa, našli železný varič, železnú nádobu, železnú panvicu a drevenú dosku. Výskumníci tiež objavili riadiaci systém lode, ktorý zahŕňal kormidlovne, nachádzajúce sa tesne nad veliteľskou miestnosťou na palube lode.

Záverečné momenty

Výskumníci sa domnievajú, že loď sa potopila následkom zasiahnutia trupu lode, čím sa do nej dostala voda a loď sa potopila. Zatiaľ nič netušia o osude posádky, no v rámci vraku neboli nájdené žiadne ľudské pozostatky.

Počas pomerne krátkeho obdobia po tejto nehode vrak vyplatil prúd a loď pokračovalo v klesaní na 1 m až 2 m pod pôvodné koryto rieky, a následne sa stabilizovala na jeho súčasnom mieste, kde ho prekryli usadeniny a blato. Vrak sa tým skryl pred očami verejnosti.

Vrak bol vykopaný v období od októbra 2010 do januára 2011 archeológmi provinčného inštitútu kultúrnych pamiatok a archeológie Shandong a mestskou komisiou mesta Heze na ochranu starobylých pamiatok. O tomto náleze a jeho výsledkoch informoval článok zverejnený v roku 2016 v čínštine v časopise Wenwu. Nedávno bol tento článok preložený do angličtiny a publikovaný v časopise Čínske kultúrne pamiatky.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/60753-china-shipwreck-from-mongols-era.html

Obrázky: iran-daily.com/content/imgcache/file/214034/0/image_650_365.jpg

i.pinimg.com/originals/6c/6d/ea/6c6dea7e4f15fd702c6aed744da87b67.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.