Teodor Jozef Mousson – osudom skúšaný umelec

moussonDnes sa som rozhodol predstaviť život umelca Teodora Jozefa Moussona. Vďaka svojej tvorbe si získal titul ,,Maliar slnka a zemplínskeho ľudu. K spracovaniu jeho života ma inšpirovala výstava v sninskom kaštieli, ktorá bola verejnosti sprístupnená do 28. septembra tohto roku. Obrazy Snine zapožičalo Zemplínske múzeum v Michalovciach, ktoré vlastní autorov najucelenejší súbor diel na Slovensku.

Narodenie

Autor sa narodil 15. decembra 1887 v obci Högyész. Jeho otec bol riaditeľom miestnej školy a taktiež pôsobil ako organista. Od malička prejavoval svoje všestranné nadanie. Základné vzdelanie získal doma v rodine a potom začal študovať na gymnáziu v Szegszárde. V štúdiu pokračoval na učiteľskom ústave v Baji. Neskôr sa dostal do Budapešti, kde absolvoval štúdium na tamojšej Akadémii výtvarného umenia.

Mladé roky

Do styku so Zemplínom sa umelec dostal prvýkrát, keď začal pracovať ako učiteľ v meštianskej škole v Michalovciach. Výtvarnej tvorbe sa začal vo väčšej miere venovať počas prázdnin na študijných cestách a maliarskych plenéroch. Okrem Sedmohradska, ktoré bolo v tom čase súčasťou Uhorska, navštívil aj Taliansko. Tomu nasvedčovali aj viaceré obrazy Benátok.

1. Československá republika

V počiatočnom období Československa mal Mousson problém. Ako úradný jazyk sa začala používať slovenčina a on ju neovládal. Vtedy sa naplno začal živiť ako slobodný umelec. Trpel neistotou, či dokáže zabezpečiť rodinu a k tomu ho zasiahla smutná udalosť – zomrela mu manželka Irena Grundová, po ktorej mu ostali tri deti. Nadviazal vzťah s talianskou učiteľkou hudby Gaitto di Francescou, no zakrátko sa mu rozpadol.

Postupne sa i vďaka svojmu talentu s problémami úspešne vysporiadal. Začal tvoriť v ateliéry na vile v Hrádku, neďaleko Michaloviec, a to v prostredí obklopenom kvetinovými záhonmi a záhradami. Tú mu dal zdarma do prenájmu gróf Szatray, jeho obdivovateľ. Dané prostredie ho inšpirovalo k mnohým obrazom. O svojej tvorbe sám napísal:

1: ,,Pátral som po zákonitostiach svetla a mám z toho veľkú radosť, že som ich našiel. Mám pocit, že ich dokonale poznám a ovládam,“ (Almanach Zemplína, str. 163)

zeny

Ako konzultantka pri tvorení mu pomáhala celoeurópsky známa maliarka Anna Lesznaiova, ktorá pochádzala z Nižného Hrušova (1885-1966). S ňou v hrušovskom kaštiely namaľoval niekoľko obrazov ovplyvnených francúzskym surealizmom (Hrušov I., Hrušov II., Pri hrušovskej cerkvi – 1929-1930). Okrem nich sa vo veľkom venoval aj dielam s tematikou sezónnych prác, slávnosti, výročných a týždenných trhov a podobne… Bol taktiež aktívny v organizáciách Kunstverein a Jednote umelcov Slovenska.

Posledné roky

Ďalšia postihla umelca v roku 1942. Utrpel mozgovú príhodu a to mu znemožnilo naplno tvoriť. Veľmi mu pomáhala jeho tretia manželka, Klára Irmanová, doktorka sociálnych vied. V Michalovciach žil do roku 1944. Potom sa odsťahoval do Bratislavy a neskôr do Trenčína. Tam aj zomrel (u syna Viliama) v roku 1946.

Záver

Napriek tomu, že som len laik v tejto oblasti, jeho obrazy vo mne zanechali príjemný dojem. Páčili sa mi hlavne zemplínske motívy, ale aj vyššie spomenuté Benátky a podobne. Osobne ďakujem ľudom z Mestského kultúrneho strediska v Snine a teším sa na ďalšie podobné výstavy.

obraz

Autor: Tomáš Karľa

Zdroje:

1. Sninské Noviny číslo 35 (Článok kurátorky výstavy Daniely Kapráľovej)

2. http://www.eantik.sk/autor/304/jozef-teodor-mousson/

Citát:

1. Sninské Noviny číslo 35 (Článok kurátorky výstavy Daniely Kapráľovej)

Obrázky: vas.cas.sk, nedbalka.sk

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.