Tesla – pán bleskov

,,Keď sa povie elektrina, napadne nás Edison a pri zmienke o rádiu Marconi. Ale meno ďalšieho geniálneho fyzika už nie je také známe. Bol to muž, ktorý sníval o nájdení neobmedzeného zdroja energie…“

Takto začína film, ktorý si dnes predstavíme. Tesla – pán blesků (originálny názov Tesla: Master of Lightning) bol vyrobený v USA (rok 2000).

Aj keď sa na Teslu, na rozdiel od iných vedcov, akosi zabúda, nepochybne patril medzi najväčších vynálezcov 20. storočia. Venoval sa hlavne výskumu striedavého prúdu a veciam, ktoré s tým súviseli. Narodil sa v Smiljane (dnešné Chorvátsko, toho času súčasť Rakúsko-Uhorska), no svoj profesijný život prežil v USA.

Daný dokument odkrýva v celej komplexnosti jeho život. Najzaujímavejšie sú samozrejme pasáže venujúce sa jeho životu v USA (spory s T. A. Edisonom a Marconim, vynálezy, experimenty s bezdrôtovým prenosom energie a mnoho iných zaujímavosti). Hlas rozprávačky sa tu strieda s komentármi človeka, ktorý rozpráva za Teslu. Úplne na záver je tu rozobratá zbraň, ktorú mal údajne vynájsť – tzv. smrtiace lúče, a jej osud (údajne experimenty v Sovietskom zväze a pod.).

Ak chcete spoznať tohto velikána (alebo sa o ňom dozvedieť niečo nové) určite si tento film pozrite. 

_______________

Film odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: i.ytimg.com/vi/Z9xarISvJxE/hqdefault.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.