Tieto 2000-ročné balzamované hlavy ukazujú, ako starí Kelti oslavovali svoje víťazstvá

Ľudské pozostatky sa nachádzajú v keltskom meste Le Cailar v južnom Francúzsku

Starovekí Kelti sa dokázali chváliť svojimi víťazstvami, a to až tak extrémne, že oddelené hlavy svojich obetí zavesili okolo krku koní, aby tak deklarovali svoje krvavé víťazstvá. Archeológovia konečne objavili dôkazy týchto zverstiev – zachované odrezané hlavy sú staré viac ako 2000 rokov a našli sa vo Francúzsku.

Staroveké grécke a rímske texty naznačovali, že Kelti v regióne Galie, čo je dnes Francúzsko a susedné oblasti, po bitke oddeľovali hlavy svojich nepriateľov od tiel a vešali ich okolo krku svojim koňom, pričom si tieto bojové trofeje nosili späť domov. Sochy zobrazujúce túto prax nachádzajúce sa v osade Entremont v provincii Provence v južnom Francúzsku tieto príbehy potvrdzujú.

Staré záznamy tiež naznačujú, že Kelti tieto oddelené hlavy balzamovali, aby ich mohli ako bojové trofeje vystavovať pred svojimi príbytkami. Tým zvyšovali svoje postavenie a moc a zastrašovali svojich nepriateľov. Správu o tom podal hlavný autor štúdie Réjane Roure, archeológ na univerzite Paula Valéryho v Montpellier vo Francúzsku.

Vedci majú dôkazy, že tieto tvrdenia sú skutočné.

Vedci analyzovali kusy lebiek, ktoré sa nachádzali v keltskej lokalite Le Cailar v južnom Francúzsku, ktoré objavili archeológovia v roku 2000. Opevnená osada z doby železnej, ktorá sa nachádza na malom kopci pri širokej lagúne napojenej na rieku Rhône, bola prístavom pre stredomorských obchodníkov.

Balzamované hlavy boli objavené v opevnenej osade z doby železnej nazývanej Le Cailar v južnom Francúzsku.

Od roku 2003 do roku 2013 vedci na mieste vykopali asi 50 lebiek, rozbitých na asi 2500 kusov. Lebky boli nájdené v blízkosti zbraní a blízko toho, čo považujú za jednu z brán v osade. Umiestnenie hláv a zbraní naznačuje, že boli už dlhšie predtým vystavené vo veľkom otvorenom priestore vnútri tejto lokality.

Miesto bolo obsadené od šiesteho storočia pred našim letopočtom až do prvého storočia nášho letopočtu, kedy Rím dobyl Galiu. Lebky pochádzajú z tretieho storočia pred naším letopočtom, ktoré bolo známe mnohými bojmi a vojnami v takmer celej západnej Európe.

Vedci chemicky analyzovali 11 fragmentov lebiek, aby zistili, či objavia stopy balzamovania. Šesť fragmentov nesie znaky ihličnanových živíc spolu s molekulami, ktoré sú prítomné iba vtedy, keď sa borovicová živica zahrieva na vysokú teplotu. Toto je po prvýkrát, čo chemická analýza našla dôkaz, že Kelti balzamovali hlavy nepriateľov už počas doby železnej.

Budúci výskum sa zameria na to, či sa oddelené hlavy nepriateľov balzamovali počas celého tretieho storočia pred naším letopočtom, alebo či sa táto prax vykonávala len počas nejakého krátkeho obdobia počas tohto storočia. Bolo objavených mnoho oddelených hláv z Európy doby železnej a bolo by veľmi zaujímavé zistiť, či boli všetky balzamované.

___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/64030-embalmed-heads-ancient-celts.html

Obrázok: zap.aeiou.pt/wp-content/uploads/2018/11/2f2bc416a3d2ff7f3b48ff4f0ab12636-783×450.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.