Tip na výlet: Jasenovský hrad

Kto má rad hrady aj zrúcaniny a ocitne sa v regióne Horného Zemplína, môže navštíviť Jasenovský hrad v obci Jasenov. Spomínaná dedina sa nachádza južne od okresného mesta Humenné. Do roku 1990 bola jeho súčasťou.

 

Jasenovský hrad leží vo výške 392 metov nad morom. Patrí k pomerne zachovaným zrúcaninám. Jeho začiatky spadajú približne do 13. storočia. Mal predovšetkým strážnu funkciu – strážil cestu z južného Slovenska smerom na Humenné. Predpokladá sa, že ho postavili Račkajovci, no dlhú dobu bol majetkom známeho humenského rodu Drugethovcov. V roku 1644 bol obsadený vojskom Juraja Rákocicho, ktoré ho poškodilo. Neskôr boli jeho majiteľmi známe rody Čákiovcov a Andrášiovcov. Na prelome 19. až 20. storočia boli snahy o jeho záchranu, v dôsledku prvej svetovej vojny však boli zmarené (zdroj: wikipedia.org).

Novodobé práce na jeho obnove prebiehajú od roku 2011. Obec má s hradom veľké plány.

,,Chceme, aby hrad žil. Veľmi radi by sme na hrade obnovili kaplnku. Historici sa zamerali na to, aby zistili, komu bola zasvätená. Umiestnili by sme do nej oltár, obetný stôl a kríž. Prekryli by sme ju a slúžili by sa tu omše a konali sobáše. Museli by sme spevniť prístupovú cestu, aby mali mladomanželia kadiaľ prísť“ –  povedala starostka Lucia Sukeľová pre Korzár Horný Zemplín (zdroj: hornyzemplin.korzar.sme.sk/c/20654650/zachranu-jasenovskeho-hradu-si-obzrel-aj-minister.html#ixzz5LzekwvNs).

Z hradu je pekný výhľad na okolie obce. Zachovala sa veľká časť muriva jednotlivých súčastí. Kvôli pohodlnému výstupu naň je nutné pozorne sledovať turistické značky. Do budúcnosti by bolo vhodné cestu naň lepšie vyznačiť (napr. viac tabúľ) a dobudovať aj nejaké múzeum či obchod so suvenírmi pre návštevníkov ako to býva u iných hradov. 

_____________

Autor: Tomáš Karľa

Obrázok: archív autora

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.