Tip pre milovníkov histórie s hudobným vkusom (predstavujeme hudobnú kapelu Melissa)

Milovníci histórie môžu jej atmosféru okúsiť rôznymi spôsobmi. Či už pri pozeraní dobrého historického filmu, čítaní historického románu, prípadne si môžu pustiť historicky ladenú muziku. Existuje viacero interpretov, ktorí takúto hudbu produkujú. Zo svetových interpretov patria medzi najznámejších Blackmore’s Night, no podobne ladenú hudbu nájdeme aj v českom meste Kutná Hora, a to v podaní zaujímavej kapely Melissa.

Sami udávajú, že majú komplikovanú históriu, ale najdôležitejšími faktami sú tieto: Zo začiatku mali v pláne hrať folk/metal. V roku 2004 uzrel svetlo sveta ich prvý promo album, ktorý sa niesol práve v tomto štýle.

Kratko však nastali personálne problémy. Gitarista Petr Kohoutek sa vyjadril:

1: ,, To víš, že jsem chtěl kapelu, která spolu vydrží dvacet let a vše bude klapat. Nebylo to ale možné.  Holt to tak chodí. Důvody byly různé, ale vždy byla změna nutná, aby Melissa vůbec přežila. Ztratili jsme jako celek hodně času. Nejdřív problém s postem bubeníka, houslemi, pak i se zpěvem a nakonec jsem měl na výběr jet dál buď akusticky nebo jen instrumentálně „aDue“ s Lídou nebo nic.“

Nakoniec sa rozhodli zmeniť štýl a z Mellisy sa stala akustická/folk/medieval kapela. K ich hudobnej produkcii Petr povedal:

2: ,,Stylizuji to do historie, ale netváříme se, že nás sem někdo teleportoval ze 17. století. Nehrajeme v brnění a nepřevlékáme se za rytíře…“

V zostave Jana Onehdalová (spev), Lída Hájková (husle), Adam Langr (basa, flauta), Pavel Pečenka (bicie, perskusie) a Petr Kohoutek vydali v roku 2017 spievaný album Zpátky na stromy… Keďže ale gitarista Petr má veľa nápadov, tak v rovnakom roku im vyšlo aj inštrumentálne CD a Due. Okrem Petra sa na ňom podieľala spomínaná huslistka Lída. Obsahovalo úplne nové piesne, inštrumentálne verzie, ale aj kusy pre divadelnú hru.

Začiatkom toho roka im vyšiel zatiaľ posledný počin – album Taverna. Deväť skladieb z neho je spievaných, tri sú inštrumentálne. Došlo však k zmene speváčky. Janu Onehdalovú vystriedala Lucka Strnadová. Album je celý zabalený vo vkusnom, historicky ladenom digipackovom obale.

Členovia Melissy ale neoddychujú. Momentálne pracujú na druhom pokračovaní inštrumentálnej platne a due. Taktiež chystajú aj živé vystúpenia. Pomáha im síce agentúra Petra Kléra ( Turbo, Kern, atď…), no ale ako sa vyjadril gitarista – ,,za ručičku ich nikto nevedie“. Minulý rok absolvovali niekoľko vystúpení s bývalým spevákom heavy metalovej legendy Iron Maiden Blazom  Bayleym  a gistaristom Thomasom Zwijsenom.

Citáty:

1,2: http://www.metalmania-magazin.eu/2019/02/20/petr-kohoutek-melissa-nehrajeme-v-brneni-a-neprevlekame-se-za-rytire/

___________

Kapelu odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: obzorykutnohorska.cz/img_db/id3729_main_full.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.