To je podvod! Stredoveká kocka bez jednotky a dvojky bola nájdená na ulici v Nórsku

Drevená kocka má dve štvorky a dve päťky, no žiadnu jednotku a dvojku. Archeológovia sa domnievajú, že ju používali podvodníci pri hraní hazardných hier. 

Len nedávno objavili v Nórsku 600-ročnú drevenú kocku, ktorú pravdepodobne špeciálne navrhli na podvádzanie pri hazardných hrách.  

„Podvádzacia kocka“ sa našla vedľa stredovekej ulice počas archeologických vykopávok v okrese Vågsbunnen v Bergene.

Tím archeológov z Nórskeho inštitútu pre výskum kultúrneho dedičstva na svojej stránke uvádza, že sa v minulom storočí v Bergene objavilo už viac ako 30 stredovekých kociek, čiže nález kocky ako takej nie je ničím výnimočný. Avšak táto kocka je unikátne zvláštna. Normálne kocky majú vždy iba jedno číslo (zvyčajne reprezentované bodkou) na každej zo svojich šiestich strán, a to v rozmedzí od 1 do 6. Ale táto kocka nie.

Archeológovia uvádzajú, že táto nová kocka z Vågsbunnen má dve päťky a dve štvorky namiesto čísiel jedna a dva, a preto je veľmi pravdepodobné, že sa používala na podvádzanie počas hazardných hier.

Existuje aj ďalšia možnosť a to tá, že sa s touto kockou hrala hra, ktorá používala kocky bez jednotky a dvojky, ale zato s dvoma štvorkami a dvoma päťkami. Je však oveľa pravdepodobnejšie, že sa používala práve na už spomínané podvádzanie počas hry.  

Ako presne by toto podvádzanie fungovalo je nejasné. Je možné, že pri hazardnej hre boli štvorky a päťky priaznivé, zatiaľ čo jednotky a dvojky znamenali skôr prehru.  

Stávkovanie v Bergene bolo zakázané v roku 1276, no to však nezastavilo ľudí od hrania hazardných hier. Podľa Ingrid Rekkavikovej, archeologičky Nórskeho inštitútu pre výskum kultúrneho dedičstva boli hazardné hry s kockami záležitosťou čistého šťastia a práve táto kocka mohla pomôcť niekomu vyhrať. Teda pokiaľ tento podvod neodhalili.

Keď sa minulo šťastie

Kocka bola nájdená v blízkosti drevenej ulice, ktorá sa datuje do obdobia roku 1400. Práve tu sa nachádzalo veľa pohostinstiev a krčiem, takže je pravdepodobné, že hazardné hry tam prekvitali.  

Je možné, že niekto podvodníka odhalil a on odhodil túto kocku, aby sa vyhol prichyteniu a dokázaniu viny. O jeho ďalšom osude môžeme naozaj len polemizovať.

_____________

Meno: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/62273-cheating-medieval-dice-norway.html

Obrázok: ancient-origins.net/sites/default/files/styles/large/public/The-dice.jpg?itok=7Yh33bBS

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.