Tobruk – film, z ktorého sa dalo vyťažiť viac

Pri čítaní pamäti W. Churchilla som sa často zamýšľal, prečo neexistujú (resp. ak existujú, tak som na nich ešte nenarazil) filmy s tematikou bojov medzi anglickými silami a africkým Afrikakorpsom. Potešil som sa ale, keď som vďaka diskusnému seriálu Historie.CS zistil, že sa český režisér Václav Marhoul rozhodol sfilmovať príbeh československej jednotky, ktorá sa zúčastnila bojov o Tobruk

tobruk

Film začína výcvikom vojakov, ktorý je tu vyobrazený pomerne realisticky. Vojaci netrpezlivo očakávajú nasadenie do boja a taktiež nechýbajú konflikty, ktoré medzi nimi vznikajú. No hneď sa tu objavuje aj jeden z prvých nedostatkov. Tým myslím vyjadrovanie vojakov. Aj keď chápem, že snahou tvorcov bolo zrejme priblížiť drsné armádne prostredie (preto aj použili nejaké tie vulgarizmy), ale celkovo mi ich vyjadrovanie pripadalo, akoby ani nepatrilo do ich doby.

Krátko po výcviku sú vojaci prevelení do Líbye, kde majú brániť prístav Tobruk. Tu zažijú, ako sa hovorí, krst ohňom. Ten veľmi zle znáša najmä hlavná postava Jiří Pospíchal. A tu by som mal ďalšiu výhradu. Režisér venuje až zbytočne veľa priestoru jeho pocitom na úkor akcie, čím film stráca dynamiku a stáva sa nudným.

Pochválil by som však bojovú scénu. Tá bola zvládnutá pomerne schopne. Možno aj preto, lebo herci pred filmom absolvovali výcvik v púšti.

Záver je, bohužiaľ, ďalším momentom, ktorý znižuje kladný dojem z filmu. Očakával som niečo iné (pád pevnosti alebo niečo podobné) a určite nie scénu, kedy postrelia veliteľa prieskumnej skupiny a vojaci, ktorí sú s ním, ho zachránia až po dlhom váhaní, pretože nebol obľúbený. 

Zámer režiséra Marhoula uctiť si československých príslušníkov 11. východného práporu hodnotím pozitívne, ale z filmu sa určite dalo vyťažiť oveľa viac.  

Nakoniec dodám už iba toľko, že súhlasím s jedným z príspevkov v diskusii na internete, ktorý prezentoval názor, že film s podobnou tematikou, ktorý sa do pamäti divákov zapísal ako Tmavomodrý svet, bol minimálne o 1000% lepší.

Film Torbuk nájdete aj na Česko-Slovenskej filmovej databáze!

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: ceskatelevize.cz

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.