TOP trojka stredovekých rytierov

Za stredovekého rytiera, nech už je akokoľvek romantizovaný, považujeme ťažkoodenca, vycvičeného jazdca a bojovníka vo vojsku v období medzi 8. až 15. storočím. Pôvodne išlo o franského vojaka, ktorý bol od 11. storočia vo väčšej miere pasovaný do špecializivaného vyššieho stavu. 

Kráľ Artuš

kral Artus

Britské kráľovstvo nemalo lepšieho a slávnejšieho panovníka, akým bol legendárny kráľ Artuš. Vládol spravodlivo a prísne, bol postrachom nepriateľov v krajine i za hranicami. Mnohé mestá za jeho panovania zbohatli, vyrástli v nich krásne zámky a chrámy, na mnohých vrchoch sa vypínali mocné hrady chrániace krajinu, na jeho štedrom dvore sa učili stovky smelých mládencov… Všetko by bolo nanajvýš idylické, keby nešlo o mytologického hrdinu, ktorý je hlavnou postavou cyklu tzv. Artušovských legiend. Tento muž sa mal údajne narodiť v 5. storočí. Dodnes však nie je isté, či on alebo jemu podobný skutočne existoval. O jeho kráľovskom titule sa tiež vedú spory. Žiadne z najstarších textov sa nezmieňujú, že by bol jeho nositeľom. Spomína sa tu iba ako „vojnový vodca“ alebo „veliteľ“. Išlo teda iba o postavu zámerne dosadenú do histórie? Pokiaľ sa nenájde vhodný hmatateľný dôkaz, Artuš zostane stále zahalený nepreniknuteľnou hmlou. 

Richard I. Levie srdce

Richard I, aka Richard the Lionheart, English monarch 1157-1199 Engraved by Bocquet from the book A

Richard sa stal už počas svojho života legendou. Po ôsmich storočiach od jeho smrti je neraz problematické posúdiť, čo patrí do histórie a čo sú už mýty. Ide tu najmä o jeho povahové črty. Na jednej strane sa hovorí o jeho šľachetnosti, dobrote a statočnosti, na druhej strane o brutálnosti a arogancii.

Krátko po korunovácii odišiel na tretiu križiacku výpravu (1189-1192), kde potvrdil svoju povesť veľkého vojenského vodcu. Po jeho návrate do Anglicka bol zajatý a odovzdaný rímskemu cisárovi, no v roku 1194 bol prepustený, pretože zaplatil vysoké výkupné. Po krátkom období v Anglicku odišiel do Francúzska, kde bojoval proti Filipovi II. Richard I. Levie srdce zomrel v roku 1199 po tom, čo bol zasiahnutý šípom pri obliehaní hradu Chalus-Chabrol. Nedávny výskum zahrňujúci analýzu Richardovho mumifikovaného srdca naznačuje, že nebol zabitý otráveným šípom (ako sa dlho verilo). Väčšina historikov si myslí, že pravdepodobne zomrel na sepsu z rany.

alexander-nevskyAlexander Nevský

Alexander Nevský je najslávnejší ruský vojenský vodca, ktorého „stredovek vyprodukoval“. Narodil sa v roku 1218 ako štvrtý syn kniežaťa Jaroslava Vševolodoviča. Historické zápisky o ňom hovoria ako o statočnom a zbožnom vlastencovi. Je o ňom napríklad známe, že čítal Sväté písmo a knihy Svätých Otcov. Ťažko znášal spory, ktoré medzi sebou viedli ruské kniežatá. Po smrti v roku 1263 bol považovaný za národného hrdinu, zatiaľ čo ho ruská pravoslávna cirkev vysvätila na podporu cirkvi.

Autorka: Simona Sagová

Zdroj: listverse.com

Obrázky: telegraph.co.uk, theguardian.com,katherinesandersicons.files.wordpress.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.