Ukryté prstence Uránu

Áno, možno ste to vôbec netušili, ale planéta Urán má skutočne prstence. Tie sú ale takmer neviditeľné. Na ich objave má zásluhu nepriame pozorovanie, konkrétne pozorovanie zákrytov hviezd.

Starý známy

Urán objavil v 18. storočí nemecký vedec William Herschel a pomenoval ho na počesť anglického kráľa Juraja, ktorým bol vymenovaný za dvorného astronóma. Až neskôr bola planéta premenovaná na svoj dnešný názov. A aj keď samotný Herschel pripustil existenciu prstencov, nakoniec sme si museli počkať pár rokov, aby boli tieto ,,okrasy“ objavené.

Ešte slovkom k samotnému Williamovi. V histórii sa radí medzi významných astronómov, veď okrem objavenia Uránu má na svedomí objavenie niekoľkých hmlovín, alebo taktiež výrobu zrkadlového ďalekohľadu. Jeho syn John kráčal v otcových šľapajách, a tiež sa stal významným astronómom.

Hra na schovávačku

V roku 1977 sa viacero hvezdárni zapojilo do projektu, ktorého cieľom bolo pozorovanie atmosféry Uránu. Pomôcť mala hviezda SAO158687, ktorá mala prechádzať poza Urán, a na základe zmien jej svetla preskúmať vlastnosti atmosféry. A práve tu nastalo veľké prekvapenie. Namiesto predpokladaného jedného zákrytu sa ich vyskytlo viacej- konkrétne 5-krát kratšie zatmenie a nakoniec predpokladané dlhšie, ktoré trvalo približne 25 minút. Vysvetlenie- v okolí Uránu sa nachádzajú prstence, ktoré spôsobili kratšie trvajúce zákryty. Prstence dostali romantické názvy- Alfa, Beta, Gama, Delta a Epsilon. Ďalšie prstence boli objavované postupne, na čom má veľkú zásluhu sonda Voyager 2, ktorá prechádzala v okolí Uránu a jeho prstencov v januári 1986. V súčasnosti vieme o 13 prstencoch, tie ďalšie dostali názvy 6, 5, 4, Zeta, Eta, Lambda,, Ní, Mí. A ešte zaujímavosť k prstencom- niektoré z nich potrebujú na to, aby sa udržali pokope, takzvané pastierske mesiace, ktoré svojou gravitáciou udržujú prstence pokope- napr. mesiac Cordelia. 

Predpoklad Williama sa potvrdil, aj keď si musel na to počkať 200 rokov. Ale predsa len, dočkal sa zadosťučinenia (hoci po smrti), a tak sa opäť potvrdilo, akým významným astronómom svojej doby (a nielen tej) bol.

_____________

Autor: Ľuboš Jendryščík

Zdroj: Pere Romanillos: Najväčšie objavy ľudstva ktoré spôsobila náhoda, Priroda, ISBN 978-80-07-02427-4

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0e/Uranus_clouds.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.