Unikátny dokument České televize Poslední Habsburk na českém trůně

karol-iDnes by som čitateľom magazínu Magistra História rád predstavil unikátny dokument brnenského štúdia České televize, ktorý má názov Poslední Habsburk na českém trůně. Jeho režisérom bol Karel Fuksa a film uzrel svetlo sveta v roku 2002.

Ťažiskom je tu Karol I. z rodu Habsbursko-lotrinského, posledný cisár Rakúsko-Uhorska. Dokument zobrazuje jeho tragický osud, keď  totálne nepripravený v ťažkých časoch 1. svetovej vojny zasadol na trón a musel riešiť mnoho problémov (katastrofálnu zásobovaciu situáciu v monarchii, snahu jednotlivých národov ríše o osamostatnenie a podobne). Neskôr sa pokúsil vrátiť na maďarský trón, ale nakoniec  bol neúspešný a zomrel v exile na ostrove Madeira.

Vystupuje tu aj Karolova manželka, staručká Zita (v rozhovore z roku 1989), ktorá sa netají veľmi kritickými názormi na osobnosti ako T. G. Masaryk a E. Beneš.

Záver: Poslední Habsburk na českém trůně hodnotím ako veľmi kvalitne spracované dielo. Ak vás zaujíma práve táto časť dejín, neváhajte a pozrite si ho.

___________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c3/JCKV_Karel_I.JPG/254px-JCKV_Karel_I.JPG

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.