Upokojujúci sirup pani Winslowovej

Ak máte malé deti, určite poznáte ten pocit, keď už od únavy nevidíte, ale vaše dieťa má energie na rozdávanie. Tieto pocity dobre poznali aj ženy v minulosti, a tak im ako dar z nebies prišiel Upokojujúci sirup pani Winslowovej. Keby však vedeli, o čo ide, pravdepodobne by si dobre rozmysleli, či ho svojim ratolestiam podajú.

sirup

Pani Charlotte N. Winslowová bola pôrodná asistentka, ktorá sa okrem iného venovala aj štúdiu rastu detských zúbkov a rôznym iným problémom, ktoré trápia malé deti. Počas svojej práce namiešala sirup, ktorý mal pomôcť deťom (ale aj ich rodičom) pri prerezávaní prvých zúbkov. V roku 1844 dala recept svojmu zaťovi Jeremiahovi Curtisovi a jeho partnerovi Benjaminovi A. Perkinsovi, ktorí pokračovali v jeho výrobe a predávali ho pod obchodným názvom Upokojujúci sirup pani Wislowovej. Aby podporili jeho predaj, urobili na tú dobu skutočne masívnu reklamu v novinách, ale aj v kuchárskych knihách, kalendároch a obchodných vizitkách. Reklama bola vizuálne veľmi lákavá. Pekné obrázky často zobrazovali idylické domáce prostredie s matkou a dieťaťom, a tak sa netreba čudovať, že sa ročne predalo až 1 a pól milióna fľašiek tohto lieku v Spojených štátoch aj v Anglicku.

Vďaka svojmu zloženiu pomáhal sirup nielen pri tíšení bolestí spôsobených rastom zúbkov, ale zároveň pôsobil aj ako uspávadlo a pri hnačkách. Tými zázračnými zložkami boli 65g sulfátu morfínu (opiátové analgetikum podobné heroínu) a alkohol. Preto nás nemôže prekvapiť, že tento produkt, ale aj iné morfín obsahujúce produkty na trhu, končili vážnou závislosťou detí. V tých najhorších prípadoch došlo k predávkovaniu a následnému úmrtiu detí. Preto mnohí nazývali Upokojujúci sirup pani Winslowovej „zabijakom detí“.

V 19. storočí nemuselo byť zloženie liečiva napísané na fľaši, a tak zákazníci netušili, čo to svojim deťom kupujú. Napriek tomu, že od roku 1906 sa podnikali kroky, aby sa zabránilo výrobe a predaju nebezpečných liečiv pre deti a v roku 1911 Americká lekárska asociácia ostro kritizovala sirup pani Winslowovej, predával sa až do 30. rokov 20 storočia.

_____________

Autorka: Lenka Levarská 

Zdroje:

woodlibrarymuseum.org/museum/item/529/mrs.-winslow’s-soothing-syrup

peachridgeglass.com/2013/01/mrs-winslows-soothing-syrup-oooh-so-soothing/

Obrázok: peachridgeglass.com/wp-content/uploads/2013/01/MrsWinslow1.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.