Ups! Britský aristokrat náhodou kúpil kradnuté sochy zo 7. storočia ako „doplnky do záhrady“

Holandský „detektív umeleckých diel“ Arthur Brand ukazuje dva vápencové vizigótske reliéfy zo siedmeho storočia v Londýne 20. januára 2019.

V roku 2004 boli v stredovekom španielskom kostole v Burgose odcudzené dva kusy vápencových reliéfov zobrazujúcich katolíckych svätých. Reliéfy sa datovali do siedmeho storočia a vážili každý asi 50 kilogramov, pričom sa ich hodnota odhadovala na niekoľko miliónov dolárov. Začiatkom minulého týždňa ich objavil profesionálny umelecký detektív Arthur Brand, ktorý sa kvôli nim hrabal v špine a listoch britskej záhrady.

Francúzska tlačová agentúra AFP (Agence France-Presse) uviedla, že zlodeji tieto reliéfy chceli predať a zarobiť tak čím viac peňazí. Avšak čoskoro zistili, že ukradli svetové dedičstvo, ktoré by bolo nesmierne ťažké predať. Takže sa ich rozhodli predať aspoň ako záhradné ozdoby. 

Podľa agentúry AFP ich za týmto účelom pred niekoľkými rokmi zakúpil zámožný britský aristokrat, ktorý nič netušil o ich skutočnom pôvode. Brand, ktorý strávil osem rokov stopovaním reliéfov od predajcu k predajcovi po celej Európe, odhaduje, že za ne tento aristokrat minul pravdepodobne okolo 50 000 libier, aby ich mohol začleniť do záhrady pri svojej nehnuteľnosti severne od Londýna.

Poviete si, troške drahé záhradné doplnky, ale na druhú stranu majú tieto kúsky naozaj nevyčísliteľnú hodnotu.  

Môžeme si len predstavovať, ako sa majitelia asi cítili, keď sa dozvedeli, že ich záhradné ozdoby sú v skutočnosti ukradnutým a veľmi cenným španielskym náboženským umením. Na nálade im nepridalo ani to, že tieto 1300-ročné artefakty nevyčísliteľnej hodnoty, ktoré boli vyrobené pre španielske slnko, boli v ich záhrade skoro neustále vystavené anglickému dažďu.

Po tomto zistení sa artefakty bezpečne vrátili španielskemu veľvyslanectvu v Londýne v pondelok 21. januára 2019. Následne budú vrátené do španielskeho kostola Santa Maria de Lara, ktorý bol za národnú pamiatku vyhlásený v roku 1929. Kostol bol postavený pred viac ako 1000 rokmi vizigótmi, germánskou kultúrou, ktorá vládla väčšine Francúzska a Pyrenejského polostrova medzi piatym a ôsmym storočím, pričom je považovaný za jeden z najstarších katolíckych kostolov v Španielsku.

Brand si vyslúžil prezývku „Indiana Jones vo svete umenia“ práve pre pôsobivú históriu ním nájdených ukradnutých predmetov. Našiel napríklad 1600 rokov starú mozaiku, ukradnutú z kostola na Cypre, keď Turecko obsadilo krajinu v roku 1974 (nakoniec ju vrátila rodina z Monaka v roku 2018), dve bronzové sochy zhabané Adolfom Hitlerom počas druhej svetovej vojny a početné diela ukradnuté židovským rodinám počas holokaustu.

______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/64591-priceless-visigoth-art-rotted-in-english-garden.html

Obrázok: media.diepresse.com/images/uploads_1152/0/8/2/5566594/

1A7EB430-73EE-4574-A042-7CB4A43DA7EB_v0_h.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.