Útek rakúskej tínedžerky z osemročného zajatia

Natascha Kampusch, rakúska tínedžerka, ktorá bola unesená vo veku 10 rokov, utiekla od únoscu Wolfganga Priklopila po viac ako ôsmich rokoch. Krátko po jej úteku spáchala Priklopil samovraždu.

2. marca 1998 bola Natascha počas cesty do školy unesená z ulice vo Viedni. Nasledovala jedna z najväčších pátracích akcií po nezvestnej osobe v Rakúsku, počas ktorej úrady skontrolovali stovky bielych minivanov, pretože svedok uviedol, že Natascha bola vtiahnutá práve do takéhoto vozidla. Polícia prehovorila dokonca aj s Priklopilom, majiteľom minivanu, ale neverila, že je podozrivý. Dievčatko bolo držané v tajnom suteréne bez okna v Priklopilovom dome mimo Viedne (v okrese Gänserndorf), kde ju jej únosca fyzicky a sexuálne zneužíval. Neskôr mala dovolené pohybovať sa po celom dome, kde pre Priklopila varila a upratovala. Dal jej knihy a rádio, vďaka čomu sa mohla vzdelávať.

23. augusta 2006 popoludní vtedy už 18-ročná Natascha vysávala Priklopilovo auto, keď ju chvíľku nechal samotnú, aby mohol prijať hovor. Tínedžerka využila túto príležitosť a utiekla do domu suseda, ktorý zavolal políciu. O niekoľko hodín neskôr sa Priklopil, 40-ročný komunikačný technik, zabil skokom pod vlak. Cez noc sa stala Natascha medzinárodnou celebritou. Zdalo sa, že v ničom nezaostáva, pričom vyzerala vyrovnaná. Ukázalo sa ale, že od únosu intelektuálne a osobnostne príliš nerástla. Dievča sa najskôr vyjadrilo, že je jej únoscu ľúto, čo viedlo k špekuláciám, že trpí štokholmským syndrómom. V podstate ide o fenomén, ktorý opisuje situáciu, v ktorej rukojemníci začínajú vyjadrovať súcit a sympatiu voči páchateľom. V niektorých situáciách dochádza až k bodu, kde rukojemník ochraňuje páchateľa. Tieto pocity sú odborníkmi považované za iracionálne, no na človeka počas takejto situácie silne vplýva miera nebezpečenstva a strachu. Nataschina matka neskôr priznala, že jej dcéra nosila pri sebe fotografiu Priklopilovej truhly. Mladá slečna sa chvíľku živila ako televízna moderátorka, dnes navrhuje šperky. Jej príbeh bol spísaný do knihy 3096 dní (vydavateľstvo V&S, 2011) a v roku 2013 sfilmovaný (Únos Natasche Kampuschovej). 


____________

Zdroj: history.com/this-day-in-history/austrian-teen-escapes-after-eight-years-in-captivity

Obrázok: mrtns.eu/tovar/_l/121/l121806.jpg?v=1434459989

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.