Útek zo Sibíri – pravdivý príbeh alebo výmysel?

Téma koncentračných táborov je medzi filmármi mimoriadne obľúbená, a to dokonca viac ako sovietske gulagy. Režisér Peter Weir si na svoje filmy necháva relatívne dosť času, čo zaručuje kvalitu. V roku 2010 sa rozhodol spracovať do filmovej podoby práve gulagy a predpoklad, že výsledok bude stáť za to. Sme toho názoru, že sa nemýlil. 

Peklo na Sibíri

Film Útek zo Sibíri (v orig. The Way Back) rozpráva príbeh mladého Poliaka Janusza, ktorý je po vynútenom svedectve vlastnej manželky deportovaný do gulagu. Spoznáva pomery, ktoré tu vládnu. Dozorcami nie sú vojaci, ale drsná príroda, ktorá ich obklopuje. Túžba po slobode je však natoľko silná, že spolu s ďalšími väzňami sa začnú pripravovať na útek. Ten sa im aj podarí zrealizovať, ale až ,,tam vonku“ pochopia slová o krutosti prírody. Počasie, nedostatok jedla a vody, to všetko musia prekonať na ceste do Mongolska okolo Bajkalu. Časom sa k ním pridá mladé poľské dievča Irena, ktorá uteká z kolchozu. Napokon sa im podarí prejsť Transibírsku magistrálu a dostať sa do Mongolska. Na ich veľké zhrozenie ale zistia, že sa jedná tiež o komunistickú krajinu. A tak sa zrodí ďalší nebezpečný nápad, prejsť cez Himaláje až do Indie.

utek

Dlhoročné prestávky

Vyššie sme sa zmienilo o tom, že režisér Peter Weir si necháva medzi filmami, ktoré natočí, niekoľkoročnú pauzu. Veď jeho posledný film (pred Útekom zo Sibíri) s názvom Master and Commander vznikol v roku 2003. Zrejme je to však len dobre, pretože vždy sa vráti v skvelej forme. Inak tomu nebolo ani teraz, svoje remeslo odviedol na jednotku. Príjemne potešilo aj angažovanie známych hercov (Colin Farrell a Ed Harris). Celkovo po filmovej stránke nevidím žiadnu väčšiu chybu, ktorú by bolo treba vytknúť. A keď už nič iné, exteriér má skutočne niečo do seba. 

Falošný hrdina?

Film vychádza z knihy, ktorú napísal Slawomir Rawicz. Jedná sa o poľského dôstojníka, ktorý bol zatknutý ruskou NKVD a odvlečený do gulagu. Nakoľko je však jeho príbeh pravdivý, tak to je otázne. Faktom ale zostáva, že tvorcovia zmenili meno hlavnej postavy práve kvôli týmto pochybnostiam. Podľa záznamov bol Rawicz prepustený na základe amnestie. Dá sa teda predpokladať, že príbeh ukradol inému veteránovi. Celé to zamiešal britský špión, ktorý tvrdil, že v Kalkate sa rozprával s mužmi, čo utiekli z gulagu, mená si však už nepamätal. Nech je to akokoľvek, film dosť reálne zobrazuje ich cestu, pomery v tábore i v celom Sovietskom zväze. Z postáv vyniká Valka, v podaní Colina Farrella, ruského zločinca. Na záver snáď iba toľko, že film odporúčame všetkými desiatimi. 

______________

Film vybral: Ľuboš Jendyščík

Zdroj: csfd.cz/film/231194-utek-ze-sibire/

Obrázok: ascot-elite.ch/modules/AscotElite/movies/237/3.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.