V blízkosti mesta Dingwall sa našiel vzácny 1 200-ročný kameň

Na Vysočine v Škótsku (Highland, Dingwall) bol objavený kameň, ktorý opracovali Piktovia pred 1200 rokmi.

Archeológovia uviedli, že nález má národný význam, pretože je jedným z iba asi 50 úplných priečnych doštičiek, ktoré pripisujeme Piktom a o ktorých je známe, že existujú.

Vyzdobený množstvom symbolov bol kameň odkrytý na mieste raného kresťanského kostola neďaleko Dingwallu, kde sa využíval ako hrobová značka. Bol ukrytý medzi vegetáciou. (Informovala Anna MacInnes, Archeologická spoločnosť severného Škótska).

Piktovia vytvorili priečne dosky – zložito zdobené stojace kamene – a tiež postavili pôsobivé hradné pevnosti, aby sa bránili proti konkurenčným kmeňom a útočníkom.

Bojovali proti Rimanom, Anglom a Vikingom.

Mýtické zvieratá

Archeológovia sa domnievajú, že novo nájdený kameň pôvodne meral viac ako dva metre. Zostala z neho však len menšia časť. Je ozdobený množstvom obrazov, vrátane niekoľkých mýtických zvierat, volov, bojovníkov s mečom a štítom, ako aj symbolov známych ako „double disc and z rod“ (dvojitý disk a tyč Zet).

Odborníci tvrdia, že sa zdá, že opracovanie má viac spoločné s kameňmi, ktoré sa našli v Perthshire, ako s tými, ktoré sa predtým vyskytovali vo Veľkej Británii.

Podrobnosti rezbárskej zručnosti na zadnej strane musia odborníci ešte preskúmať, ale archeológovia tvrdia, že na základe príkladov z podobných kameňov budú pravdepodobne obsahovať veľký ozdobený kresťanský kríž.

Keď sa kameň našiel, pani MacInnesová vykonala prieskum okolia kostola.

„Akonáhle som ho zbadala, vyčistila som vegetáciu. Naozaj som neverila tomu, čo som videla.“

„Takéto niečo nájdete iba raz za život“

Highland Council a Historic Environment Scotland archaeologist preskúmali kameň a 22. augusta ho špecialisti začali starostlivo reštaurovať.

Najnovšie sa bude profesionálne konzervovať s cieľom umiestniť ho na verejnej výstave v múzeu Vysočiny alebo na inom vhodnom mieste.

John Borland, Historic Environment Scotland a prezident spoločnosti Pictish Arts Society, povedal: „Objav hornej polovice veľkej priečnej platne so symbolmi Piktov má národný význam.“

Je zvláštne, že takýto kameň sa našiel na mieste raného kresťanstva. Odborným znalostiam o malom kostole a jeho histórii to dodáva celkom nový nádych a prináša významné informácie. 

„Tento nový objav bude naďalej stimulovať diskusiu a nový výskum.“

Archeologička Kirsty Cameron (Highland Council) vyhlásila, že ide o „nález, ktorý sa objaví raz za život“.

Dodala: „Všetci uznávaní miestni archeológovia okamžite uznali dôležitosť kameňa a zaviedli plány na zabezpečenie jeho budúcnosti.“

___________

Autorka: Ing. Lujza Potočná

Zdroj: bbc.com/news/uk-scotland-highlands-islands-49446609?intlink_from_url=https://www.bbc.com/news/topics/c1038wnxyy0t/archaeology&link_location=live-reporting-story

Obrázok: images.stv.tv/articles/w768/621853-pictish-stone-lifted.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.