V bulharskom hrobe objavili kostru antického športového fanúšika a nádobu v tvare hlavy

Muž zobrazený na nádobe mal zlomený nos a pravdepodobne zobrazoval tráckeho zápasníka. Mosadzné unguentarium (nádoba na uchovávanie balzamovacích olejov, či iných tekutín), ktorého vek dosahuje asi 1800 rokov, zobrazuje hlavu muža s pokrývkou, vyrobenou z kože mačkovitej šelmy.

Kostra športového fanúšika bola objavená spolu s 1800-ročnou nádobou v tvare hlavy zápasníka alebo boxera, ktorý mal pravdepodobne zlomený nos. Okázalé balsamarium, či inak unguentarium, nádoba používaná na uchovávanie tekutín, ako je balzam alebo parfumy, bolo nájdené v hrobe, objavenom v juhovýchodnom Bulharsku (starobylá Trácia – zahŕňala časti Bulharska, Grécka a Turecka ). Pochádza z obdobia, keď Rímska ríša Tráciu ovládala.  

Balsamarium vyrobené z mosadze zobrazuje muža s kozou briadkou a nosom, ktorý vyzerá byť krivý alebo ohnutý, akoby bol zlomený a nie úplne doliečený. Podľa vyjadrenia archeológov má muž na hlave čapicu vyrobenú z kože mačkovitej šelmy, pravdepodobne z pantera alebo leoparda.

Zadná strana balsamaria má nahnedlú zelenú patinu. Nádoba je schopná pojať asi 670 ml kvapaliny.

Balsamarie s podobnými črtami, teda napríklad s krivým alebo ohnutým nosom, sa našli aj inde v Rímskej ríši a často sa interpretujú ako nádoby, zobrazujúce boxerov alebo zápasníkov.

Pokrývka hlavy tohto „bojovníka“ môže byť podľa starovekej mytológie narážkou na nebezpečného a neskoliteľného nemejského leva, stvorenie, s ktorým bojoval grécky hrdina Herkules a ktorého aj porazil. Keďže koža tohto leva bola podľa mytológie nezraniteľná, Herkules ho uškrtil vlastnými rukami.

Podľa archeológov je viac než pravdepodobné, že pokrývka hlavy tohto bojovníka, zobrazujúca divokú mačkovitú šelmu, by mala naznačovať podobnosť športovca s Herkulesom, a tak znamenať hrdinskú silu a odvahu, ktorou aj on sám disponuje.

Športový fanúšik

Balsamarium sa našlo vedľa pohrebiska muža, ktorý zomrel vo veku 35 až 40 rokov.

V objavenej hrobke sa nachádzala aj kostra muža, ktorý zomrel vo veku asi 35 až 40 rokov. Ďalšie objavy z hrobky nasvedčujú tomu, že mohlo ísť o športového nadšenca. Podľa archeologičky Národného archeologického ústavu s múzeom Bulharskej akadémie vied Daniely Agre, ktorá viedla archeologické práce na mieste výkopov, hrob pravdepodobne patrí tráckemu aristokratovi, ktorý vo svojom každodennom živote rád a pravidelne športoval, pravdepodobne ako profesionálny atlét.

Hrob tohto muža je súčasťou väčšieho pohrebného komplexu, ktorý sa našiel v 3 metre vysokej pohrebnej mohyle, nazývanej tumulus. Agre a jej tím sa domnievajú, že by mohlo ísť o rodinnú nekropolu, pričom zosnulý bol pravdepodobne súčasťou tejto rodiny. S vykopávkami v oblasti tumulu sa začalo už v roku 2015.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/ancient-sports-fan-jar-found-in-grave.html

Obrázok: thumbs-prod.si-cdn.com/8sE59PJTvH_ePQUAwQuL_dlP5lg=/720×420/

https://public-media.si-cdn.com/filer/06/6b/066b71d5-28a9-4a4e-bb2c-6a7c791cd05a/

qez5kmmjb9yvs6uzaw89he-650-80.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.