V Connecticute sa v 17. storočí odohral podobný masaker ako v Jamestowne

Násilný konflikt medzi anglickými kolonistami a domorodými Američanmi takmer pred 400 rokmi prerástol do vojny, ktorá skončila vyhladením takmer celého indiánskeho kmeňa.

Archeológovia v Connecticute skúmajú epicentrum konfliktu, miesto útoku pequotských bojovníkov, ktorých znepokojovala rastúca populácia anglických osadníkov v tejto oblasti.

Útok na puritánskych kolonistov v roku 1637 v meste Wethersfield v štáte Connecticut bol menší ako útok v Jamestowne vo Virgínii v roku 1622. V Jamestowne padli stovky ľudí, zatiaľ čo vo Wethersfielde zomrelo len deväť osadníkov. Avšak, práve tento konflikt vo Wethersfielde vyvolal Pequotskú vojnu v Novom Anglicku, počas ktorej v máji 1637 došlo k masakru pri rieke Mystic, kde armáda kolonistov a ich indiánskych spojencov zabila približne 500 pequotských ľudí a v podstate tak zničila kmeň Pequotov.

Charles Lyle, riaditeľ Webb-Deane-Stevens Museum vo Wethersfield, dodáva, že tento konflikt vyvolal hlboký strach európskych osadníkov pred domorodými kmeňmi Američanov, ktorý pretrval celé stáročia a v nasledujúcich rokoch ovplyvnil aj zaobchádzanie s natívnymi Američanmi.

Vykopávky  v meste Wethersfield v štáte Connecticut odhalili artefakty okupácie siahajúce až do začiatku 17. storočia.

Kolonisti mali naozaj strach z útoku Indiánov a tento strach ich v Novom Anglicku neopustil ani po zvyšok 17. storočia. Kolonisti sa Indiánov naozaj báli.

Webb-Deane-Stevens Museum pozostáva z troch historických domov postavených v 18. storočí. Archeologické výskumy objavili pozostatky okupácie, ktoré siahajú ešte ďalej do histórie, konkrétne do čias útoku Pequotov pred viac ako 100 rokmi.

Archeológovia objavili okenné sklo, hrnčiarske výrobky pre domácnosť, háčiky na odevy zo železa a gombíky, ako aj obchodné predmety, vrátane indiánskych náustkov na fajky a asi 20 kusov korálikov z mušlí známych ako wampum, ktoré indiánski obyvatelia a osadníci používali ako menu či platidlo.  

Vykopávky tiež odhalili kúsky obrannej drevenej palisády, ktorá bola postavená na tomto pozemku v čase masakra vo Wethersfielde v roku 1637, čo v tejto oblasti naznačuje narastajúce napätie medzi anglickými osadníkmi a indiánmi.

Pequotská vojna

V čase pequotského útoku sa Pequoti obávali najmä rastúceho počtu anglických osadníkov vo svojom regióne a krajine, v ktorej sa zdržiavali pri svojich usadlostiach, poliach a stádach.  

Historici poznamenávajú, že zásoby potravín v tejto oblasti sa niekoľko rokov pred týmto stretom veľmi vážne znížili ako následok prehnania sa silného hurikánu. Túto krízu spôsobil hurikán, dnes známy ako tropický cyklón z roku 1635.  

Artefakty vykopané v areáli múzea majú viac ako 300 rokov, datujú sa do obdobia začiatku 17. storočia až do 20. rokov 20. storočia.

Lyle si myslí, že sa v tejto oblasti vyskytovali problémy so spoľahlivou dodávkou potravín. Indiáni v ranom období pomáhali osadníkom tak, že s nimi obchodovali, čím im poskytli kukuricu a zverinu. Avšak [anglickí] osadníci začali vysádzať polia a prestali s Indiánmi obchodovať tak, ako to pred nimi robili Holanďania. Kolonisti sa snažili vypestovať si vlastné plodiny a dochovať vlastné stáda domestikovaného dobytka.

Konflikt sa vyvŕbil 23. apríla 1637, keď asi 200 pequotských bojovníkov napadlo osadu Wethersfield, jedno z prvých koloniálnych miest v Novom Anglicku.

Podľa historických údajov bolo v Wethersfielde zabitých šesť mužov a tri ženy, pričom Indiáni uniesli aj dve dievčatá. Pequotskí bojovníci tiež úmyselne zabili desiatky kusov koní a hovädzieho dobytka, čo sa považovalo za varovanie pre ostatných osadníkov.

Hoci dievčatá boli neskôr vrátené po intervenciách od holandských obchodníkov, vpád Pequotov do Wethersfieldu vyústil do masakra pri rieke Mystic a následne do Pequotskej vojny, ktorá trvala až do septembra 1638, kedy túto oblasť opustilo niekoľko posledných Pequotov.

Koloniálne artefakty

Ross Harper, historický archeológ pre Public Archaeology Survey Team, ktorý dohliada na vykopávky na pozemku Webb-Deane-Stevensovho múzea posunul túto archeologickú lokalitu až do obdobia najstarších historických dejín koloniálneho európskeho osídlenia v Severnej Amerike.

Harper prízvukuje, že ide o obdobie, o ktorom naozaj veľa nevieme. Náleziská z tohto obdobia sú najmä v Novom Anglicku veľmi zriedkavé, takže je to naozaj veľmi dôležitý objav. Vykopávky boli vykonané pred výstavbou vzdelávacieho centra v múzeu. Stavať sa bude ďalej už v tomto roku, zatiaľ čo archeológovia budú pokračovať vo vykopávkach.  

Vykopávky tiež odhalili stopy obchodovania, aj keď archeológovia nedokážu povedať, či sa obchodovalo pred alebo po útoku Pequotov v roku 1637. Našlo sa niekoľko malých koloniálnych mincí, vrátane štvrť penny, ktorá sa razila v prvých rokoch 17. storočia v období panovania Jakuba I..

Harper nám objasňuje, že Angličania boli v tomto ranom období mimoriadne závislí na pôvodných Američanoch, a to najmä čo sa potravín týka. Avšak domorodí Američania nechceli mince, chceli wampum alebo iné druhy obchodného tovaru, ktoré si cenili. Aj podľa neho pozostatky palisádovej drevenej steny zo 17. storočia naznačujú, že sa osadníci naozaj obávali útokov domorodých Američanov.

___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/65144-17th-century-massacre-in-connecticut-jamestown.html

Obrázok: img.thedailybeast.com/image/upload/c_crop,d_placeholder_euli9k,h_1439,

w_2560,x_0,y_0/dpr_1.5/c_limit,w_1044/fl_lossy,q_auto/v1492784447/articles/2013/05/02/

jamestown-settlers-were-cannibals-and-more-reasons-the-colony-was-hell/130501-jamestown-strochlic-tease_y74ojf

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.