V Egypte objavili 3000-ročnú hrobku kráľovského pisára

Na jednej zo stien vchodu do 3000 rokov starého hrobu kráľovského pisára je rezba znázorňujúca štyroch paviánov, ktorí sa modlia k bohu slnka Ra.

Archeológovia tvrdia, že objavili 3000 rokov starú hrobku egyptského kráľovského pisára, a to v rozsiahlom pohrebisku v starovekých Thébach.

Pohrebná komora bohato zdobená obrazmi bohov, paviánov a postáv podobných smrteľníkom sa datuje do doby Ramzesa, a teda do roku 1200 pred naším letopočtom.

Ruiny v Thébach, v súčasnej dobe známe ako Luxor, sa rozprestierajú na oboch brehoch rieky Níl v Hornom Egypte. Východnej strane dominovalo bývanie, domy pre vlastné mesto a rozľahlé chrámové komplexy, ako napríklad Karnak. Na západnej strane bolo územie vyhradené väčšinou pre mŕtvych, pričom tu patrí aj Nekropola, Údolie kráľov, kde boli pochovávaní kráľovskí Egypťania počas Novej ríše (1550-1070 pred naším letopočtom).

Budovy moderného zaľudnenia zakrývali časti pohrebiska, no pred niekoľkými rokmi dali egyptské úrady premiestniť ľudí z miest Sheikh Abd el Qurna a el Khokha, aby mohli zbúrať ich domy a preskúmať hrobky, ktoré boli roky skryté pod nimi.

Tím archeológov pod vedením Jiro Kondo z Waseda University v Japonsku odstránil nečistoty a nános z časti hrobky Userhata (s označením TT 47) v oblasti pohrebiska el Khokha. Userhat bol egyptský úradník, ktorý slúžil Amenhotepovi III., starému otcovi Tutanchamóna, s titulom „dozorného orgánu súkromných kráľovských miestností“.  

Kondo a jeho kolegovia našli dieru v nádvorí Userhatovho hrobu. Dieru preskúmali a zistili, že vedie k dovtedy neobjavenej hrobke.

Nápisy vnútri novoobjavenej komory v tvare T naznačujú, že hrob bol postavený pre muža menom Khonsu, „ presláveného pisára“.

Maľba na stene hrobu zobrazuje Khonsu a jeho ženu pri uctievaní bohov Osiris a Isis.

Jedna stena vchodu do hrobky obsahuje rezbu, ktorá znázorňuje štyri paviány uctievajúce boha slnka Ra. Ďalšia stena zobrazuje Khonsu a jeho manželku pri uctievaní bohov Osiris a Isis, s dvoma božstvami s baraními hlavami, ktoré sú podľa vedcov pravdepodobne bohom Chnum alebo Chnum-Re. Osiris a Isis sa objavujú znova, tentoraz v sediacej polohe v rezbárskej práci na inej stene. Strop je tiež pestro pomaľovaný geometrickými vzormi, pričom niektoré vyzerajú ako šachovnice.

Práve teraz je vnútorná komora hrobky blokovaná hromadami kamenia, ale Kondo a jeho kolegovia dúfajú, že nájdu ďalšie nástenné dekorácie, akonáhle budú schopní dostať sa dovnútra.

______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdrojlivescience.com/57739-tomb-of-royal-scribe-uncovered-egypt.html

Obrázok: cdn.images.express.co.uk/img/dynamic/78/590x/secondary/ra-atun-baboons-815418.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.