V Egypte objavili staroveký hrob tajomného muža menom Tjt

Archeológovia objavili staroegyptskú hrobku, ktorá patrila mužovi menom Tjt. Vo vnútri hrobky bolo niekoľko múmií, a to vrátane dvoch, ktoré boli uložené na seba.

Archeológovia v Egypte objavili len nedávno neďaleko Asuánu pri rieke Níl hrobku. Hieroglyfický text vyrytý na drevených fragmentoch rakvy, ktoré sa nachádzali v hrobke, hlása, že patrila tajomnému mužovi menom Tjt.  

Hoci majiteľom hrobky bol sám Tjt, v hrobke sa nachádzalo viacero múmií. Ukrývali sa tu desiatky múmií, pričom niektoré z nich boli dokonca malé deti. Dve z múmií ležali jedna na druhej, čo podľa ministerstva starožitností v Egypte znamená, že išlo pravdepodobne o matku a jej dieťa. Podľa predbežných odhadov bola hrobka postavená medzi šiestym storočím pred naším letopočtom a štvrtým storočím nášho letopočtu.  

V hrobke boli roztrúsené aj rôzne starodávne artefakty, vrátane váz a amfor, vysokých zdobených pohárov s úzkym hrdlom a dvoma držadlami. Pozdĺž jednej steny stáli neporušené nosidlá, ktoré starí Egypťania pravdepodobne použili na prinesenie mumifikovaných tiel do hrobky. Vedľa niektorých iných múmií stáli uložené nádoby, ktoré aj po toľkých rokoch obsahovali zvyšky jedla.

Archeológovia tiež našli fragmenty pohrebných masiek zafarbených zlatom a malú sochu vtáka. Vtáčik s ľudskou hlavou, ktorá predstavuje dušu človeka, je typický symbol, ktorý sa spája s pohrebmi v Egypte.  

V blízkosti vstupu do hrobky, hneď vedľa lampy, sa našli materiály, ktoré starí Egypťania používali na zabalenie múmií, vrátane nádob so živicou, ktorá sa používala na zachovanie tiel a taktiež biely, zatiaľ nezafarbený budúci obal na múmiu, pozostávajúci z ľanu, papyrusu a sadry.

Text, ktorý spomína majiteľa hrobky Tjt, tiež odkazuje na staroegyptských bohov, vrátane boha Hapi, ktorý bol bohom rieky Nílu a každoročných záplav.

Táto hrobka je len jedna z približne 300 hrobiek, ktoré sú roztrúsené po celom území Mauzólea Aga Khana, imáma šiitských moslimov.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/65323-mysterious-man-tjt-egypt-tomb.html

Obrázok: cdnph.upi.com/svc/sv/i/4711556119243/2019/1/15561214021105/

Archaelogists-find-mummy-filled-tomb-in-Egyptian-city-of-Aswan.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.