V Izraeli vykopali byzantský kláštor s farebnými mozaikami

Pozostatky 1500-ročného kláštora a kostola s farebnou mozaikovou podlahou boli objavené počas záchranných výkopov v Izraeli.

Izraelský úrad pre starožitnosti (IAA) oznámil, že byzantský kláštor (komplex, v ktorom bol kostol umiestnený) bol odkrytý počas záchranných výkopov, ktoré prebehli pred výstavbou v meste Beit Shemesh, ležiaceho západne od Jeruzalema.

Vedúci výkopov Benyamin Storchan vo svojom vyhlásení uviedol, že počas výkopov odkryli pozostatky stien vybudované z veľkého opracovaného kamenného muriva a množstvo architektonických prvkov, vrátane mramorového stĺpika zdobeného krížikmi.

Mramor nepochádzal z domácich zdrojov, no veľmi pravdepodobne bol prepravený loďou z Turecka. V jednej z kostolných miestností tím odhalil krásnu a pestrofarebnú mozaikovú podlahu zdobenú vtákmi, listami a granátovými jablkami. Výkopoví pracovníci z tohto objavu usúdil, že cirkev sa pravdepodobne v dávnych dobách tešila veľkému bohatstvu.

Medzi artefaktmi, ktoré sa počas výkopov objavili, sa nachádza aj malý bronzový kríž, ktorý mohol byť súčasťou šperkov alebo keramických olejových lámp.  

Zdá sa, že kostol bol opustený v siedmom storočí počas raného islamského dobývania, ale tím vedcov sa stále pokúša objasniť, či ho cirkev zanechala svojmu osudu práve z tohto dôvodu.  

V porovnaní s ostatnými kostolmi, ktoré boli doteraz objavené v okolí tohto farebného chrámu, je novoobjavený chrám naozaj vynikajúco zachovalý a zároveň je to jeden z najväčších chrámových komplexov, ktoré boli v tomto regióne nájdené. Často sa z chrámov nájdu len malé fragmenty, ktoré už nie je k čomu priradiť.  

Kresťanstvo sa po celom Izraeli rozšírilo po vzniku Byzantskej ríše vo štvrtom storočí, pričom tieto rané cirkvi boli často prepojené s biblickými miestami alebo hrobkami svätých a mučeníkov. Platí to aj v tomto prípade, keďže južne od tohto kostola leží údolie Ella, ktoré je podľa biblie miestom, kde David bojoval s Goliášom.

To všetko je zatiaľ len špekulácia, ale je úplne možné, že to presne tak bolo.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/61252-byzantine-monastery-in-israel.html

Obrázky

israel21c.org/wp-content/uploads/2017/12/monastery1-768×432.jpg

i.pinimg.com/originals/63/c7/63/63c7637b7f8e5cff51799016c5d36514.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.