V Nemecku objavili stopy po neslávnom nacistickom masakri  

Ženská topánka bola nájdená na jednom z miest nacistického masakra v Nemecku.

Topánky, gombíky, modlitebná knižka, náboje, sovietske mince, harmonika… To všetko sa zaraďuje k 400 artefaktom, ktoré archeológovia len nedávno objavili na miestach neslávneho nacistického masakru.

Na konci druhej svetovej vojny v Európe, počas niekoľkých dní v marci 1945, zavraždili nacisti vo vestfálskom regióne v Nemecku 208 poľských a ruských robotníkov z nútených prác.

Archeológovia hľadali stopy masakru v troch vidieckych lokalitách, konkrétne v blízkosti miest Warstein, Suttrop a Eversberg. Svoje zistenia predstavili verejnosti 8. marca 2019.

Výskumníci uviedli, že väčšina zo 400 artefaktov pochádzala z údolia Langenbach neďaleko Warsteinu, kde bolo do lesa odvezených 60 žien, 10 mužov a dieťa pod zámienkou toho, že budú presťahovaní do iného pracovného tábora. Následne ich však postrieľali. Množstvo nábojov, ktoré sa v okolitom lese našli, však naznačuje, že niektorí z robotníkov sa snažili pred paľbou uniknúť. Mnohé z artefaktov boli osobné veci, ktoré pochovali s obeťami masakra, ako napríklad poľská modlitebná kniha a slovník, farebné gombíky a korálky, či topánky.

Podobné taktiky boli použité v oblasti blízko Eversbergu, kde archeológovia taktiež objavili rôzne artefakty. Nemci na vyhĺbenie obrovskej jamy v zemi použili granáty. Na tomto mieste bolo zastrelených ďalších 79 robotníkov a jedno dieťa. V blízkosti Suttropu boli cudzí robotníci nútení vykopať zákopy, kde mohlo byť pochovaných 57 z týchto obetí.

Nacisti sa snažili svoje zločiny na týchto miestach zakryť. Americkí vojaci oslobodili región len niekoľko týždňov neskôr a v Suttrope prinútili nemeckých obyvateľov, aby exhumovali mŕtvych, ktorých chceli prinavrátiť na správne cintoríny. Podobne sa postupovalo v Eversbergu a Warsteine. Väčšina mŕtvych je však dodnes anonymná, pričom identifikovať podľa mena sa zatiaľ podarilo iba 14 obetí.

Šperky, perly, topánky a misy sú príkladmi niektorých artefaktov objavených vo Warsteine v Nemecku.

Matthias Löb, riaditeľ skupiny Landschaftsverband Westfalen-Lippe, ktorá zorganizovala tento archeologický výskum, vo svojom vyhlásení uviedol, že tieto zistenia sú dôležité ako pripomienka zverstiev spáchaných počas druhej svetovej vojny. Löb dodal, že Nemecko zaznamenalo nárast „trivializácie“ a popierania nacistických zločinov a aj tieto vraždy sú „príkladom tej časti nemeckej histórie, ktorej je potrebné čeliť“.

Odvolávať sa mohol aj na komentáre Alexandra Gaulanda, jedného z lídrov strany krajne pravicovej alternatívy Nemecka (AfD) v Nemecku, ktorý minulý rok povedal, že „Hitler a nacisti sú len vtáčími hovienkami (birds shit) vo viac ako tisícročí úspešných nemeckých dejín.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/65025-nazi-massacre-site-artifacts.html

Obrázok:lavanguardia.com/r/GODO/LV/p6/WebSite/2019/03/22/Recortada/

img_druiz_20190322-131534_imagenes_lv_otras_fuentes_zapato-kPtD–656×435@LaVanguardia-Web.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.