V rímskej pevnosti objavili aj hračkárske meče

Archeológovia v Anglicku vykopávajú ruiny pevnosti Vindolanda, ktorá stála kedysi na severnom okraji Rímskej ríše.

Už deti starorímskych vojakov sa, pravdepodobne, hrali s vojačikmi. Aj na to poukazujú nové dôkazy z Vindolandy, pevnosti nachádzajúcej sa južne od Hadriánovho valu.

Vykopávky sú situované v modernom meste Northumberland v Anglicku, ale pred 2 000 rokmi bolo toto miesto na severnom okraji Rímskej ríše. Archeológovia, ktorí tieto kasárne v lete objavili, našli dva drevené meče na hranie, pričom jeden z nich mal vsadený aj leštený kameň.

Hračkárske meče asociujú mladých chlapcov a dievčatá, ktorí sa hrajú s vojakmi a napodobňujú tak svojich otcov a bratov. Vedúci výkopov, archeológ Andrew Birley, a jeho tím objavili hračky pri nedávnej obnove pevnosti. Odkryli vlhkú, čiernu pôdu bez prístupu kyslíka, čo vytvorilo naozaj dokonalé podmienky na zachovanie artefaktov.

Je zriedkavé nájsť neporušené kovové meče z tejto doby, no archeológovia vo Vindolande objavili až dva, a to v dvoch samostatných miestnostiach.

Archeológovia odkryli aj pozostatky opustených konských stajní, obývacích izieb a krbov vojenského komplexu, ktoré sa datovali približne do roku 120 nl. V týchto izbách našli hroty šípov, písacie tabule, kožené topánky, hrebene na vlasy; a v priľahlých izbách dokonca dva pozoruhodne dobre zachované železné meče, jeden s ohnutým hrotom. Podľa Birleyho nájsť dva úplné meče v oddelených miestnostiach, ale len 2 metre od seba, je neuveriteľne zriedkavé. 

Vindolanda bola postavená koncom prvého storočia nášho letopočtu ešte predtým, ako bol v roku 122 nl. postavený Hadriánov val, aby sa upevnila hranica medzi Rímskou ríšou a dovtedy neporazenými britskými kmeňmi na severe.

Výskumníci odhadujú, že viac ako 1000 vojakov na tomto mieste žilo s ďalšími niekoľkými tisíckami žien, detí a otrokov. Ďalšie nájdené artefakty, ako hračky, ale aj dámske a detské topánky poukazujú na to, že v kasárenských pevnostiach sa zdržiavala zmiešaná komunita.

Vindolanda je známa svojou zbierkou stoviek ručne písaných drevených listov vo veľkosti pohľadníc, ktoré začali archeológovia objavovať už v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Tieto dokumenty ponúkajú zriedkavý pohľad do každodenného života posádky kasární, od požiadaviek na viac piva a narodeninových pozvánok až po byrokratické záležitosti, ako sú pracovné úlohy a vojenské plány. Zbierka obsahuje aj jeden z najstarších príkladov ženského rukopisu v latinčine v korešpondencii medzi manželkami dvoch vojenských veliteľov. V júli minulého roku Birleyho tím oznámil objavenie ďalších krehkých drevených listov.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/60385-toy-swords-unearthed-roman-fort-vindolanda.html

Obrázok: realmofhistory.com/wp-content/uploads/2017/09/toys-swords-

discoveries-roman-vindolanda_1-770×437.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.