V rímskych katakombách boli objavené 1600 rokov staré vyobrazenia Krista

Obraz Krista, ktorý sedí na tróne obklopený apoštolmi, je možné vidieť v pohrebnej komore v katakombách sv. Domitilly v Taliansku.

Staroveké katakomby sv. Domitilly sa rozkladajú na viac ako 17 kilometroch v labyrinte tunelov pod Rímom a obsahujú početné hroby, pričom mnohé z nich patria elite mesta.

Pomocou technológie zvanej laserové čistenie, pri ktorej sa lasery používajú na odstránenie storočných nánosov špiny, odkryli výskumníci komplikované fresky v dvoch častiach katakomb, a to konkrétne v pohrebnej komore, patriacej kupcovi obilia (niekedy sa v odbornej literatúre označuje ako pekár ) a v časti zvanej „introductio“, ktoré zobrazujú „osobnú spoveď mŕtvych pred Kristom“. Freskami sa zaoberá Barbara Mazzei, archeologička Pápežskej komisie pre posvätnú archeológiu. Viditeľné fresky boli objavené koncom mája tohto roka.

Komory boli prvýkrát objavené asi pred 400 rokmi prieskumníkom Antoniom Bosiom.

Mazzei sa vyjadrila, že len najbohatšie rodiny si mohli dovoliť pohrebnú komoru. Katakomby sa datujú do obdobia pred približne 1600 rokmi a sú považované za najstaršie kresťanské cintoríny.

Hrdý kupec obilia

Akonáhle boli laserom jemne odstránené sadze a iné častice nánosu, ktoré sa v priebehu rokov vytvorili, odhalila sa detailná 1 600-ročná freska zobrazujúca kupca obilia. V minulosti sa o ňom už vedci zmieňovali a niekedy ho označovali za „pekára“, no laserové čistenie obrazu umožnilo vidieť podrobnejšie detaily kupujúceho a fresky na hrobe, ktorá zobrazuje obchod s obilím v Ríme. Obchodník s obilím (ktorý bol pochovaný v tejto konkrétnej komore) je „oblečený do bohato zdobenej tuniky a situovaný je za veľkým modiom, čo je kontajner používaný na váženie a distribúciu obilia.

Steny v blízkosti vyobrazenia obchodníka s obilím ukazujú aktivity v Annone, kancelárii, ktorá sa zaoberala nákupom a distribúciou dodávok obilia z Ríma. Podľa Mazzei bol tento obchodník pravdepodobne niekto „s vysokou hodnosťou a významom na vrchole kancelárie Annona“. Zdá sa, že bol „veľmi hrdý na svoju prácu a sociálnu úroveň, ktorú získal“.

V katakombách boli taktiež odhalené scény s pastierom a druhá s Kristom na tróne medzi dvoma skupinami apoštolov. Ďalšie scény zobrazujú časti príbehov zo Starého a Nového zákona.

V blízkosti fresky obchodníka s obilím no v inom úseku rímskych katakomb čistenie odhalilo detaily fresky znázorňujúcej Krista sediaceho na tróne s pravou rukou zdvihnutou pred dvoma zosnulými jednotlivcami a ich svätými patrónmi, pričom ide pravdepodobne o „princov s apoštolmi Petrom a Pavlom, pred ich prijatím do nebeského kráľovstva. Tento námet je v repertoári obrazov z katakomb naozaj zriedkavý.

Mazzei dúfa, že sa im v blízkej budúcnosti podarí vyčistiť čo najviac fresiek z blízkosti spomínanej hrobky a z iných častí rozľahlých starých katakomb pod Rímom.

______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/59424-paintings-of-christ-in-roman-catacombs.html

Obrázok: cdn.gospelherald.com/data/images/full/22365/fresco-in-domitilla-catacomb.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.