V Rusku bola objavená záhadná štruktúra v tvare kríža

Odborníci sa domnievajú, že tajomná stavba v severozápadnej časti pevnosti Naryn-Kala môže byť jedným z najstarších kostolov na svete. Mohla by to byť teda pamiatka na jednu z najstarších cirkví vôbec.

Archeológovia skúmajú štruktúru pochovanú hlboko pod zemou v Rusku. Podľa novej štúdie môže byť táto štruktúra jednou z najstarších kresťanských cirkví na svete.

Neznáma stavba sa nachádza v severozápadnej časti pevnosti Naryn-Kala (opevnenie v Derbente – historické mesto, najjužnejšie položené mesto Ruskej federácie a druhé najdôležitejšie mesto Dagestanu. Do zoznamu svetového dedičstva UNESCO bol zaradený v roku 2003). Stavba sa datuje do roku okolo 300 n.l. Jej jedenásť metrov hlboká priečna štruktúra je takmer úplne skrytá pod zemou, s výnimkou napoly zničenej kupoly, ktorá prečnieva na povrch. Pretože toto miesto je súčasťou kultúrneho dedičstva UNESCO, štruktúra je chránená a nedá sa vykopať. Jej funkcia a niekdajší význam tak zostávajú naďalej predmetom diskusie.

Podľa vyhlásenia Národnej univerzity vedy a techniky MISIS v Rusku mohla táto stavba slúžiť ako rezervoár, kresťanský kostol alebo chrám Zoroastrijského ohňa. Skupina vedcov sa preto rozhodla využiť tzv. kozmické lúče (alebo žiarenie), ktoré im pomôžu načrtnúť súvislý obraz štruktúry. Tie využila aj skupina vedcov v roku 2017, aby objavila možnú medzeru vo Veľkej pyramíde v Gíze. Táto metóda sa zvykne nazývať aj „rádiografia miónov“.

Vedci umiestnili miónové detektory do tajomnej štruktúry a merali dva mesiace. Zistili, že štruktúra a okolitá pôda majú príliš veľa odlišností, čo sťažuje využiť túto metódu na určenie trojrozmerného tvaru.

Vedci sa ďalej domnievajú, že táto stavba nie je podzemnou vodnou nádržou, aj keď ju mnohé historické zdroje takto označujú. Áno, skladovať voda sa tu mohla, ale v oveľa neskoršom období (v 17. a 18. storočí).

„Pripadá nám veľmi zvláštne prezentovať túto budovu ako nádrž na vodu,“ uviedla vo vyhlásení Natalia Polukhina, fyzička Národnej univerzity vedy a technológie MISIS. Vedci v tej istej pevnosti identifikovali ďalšiu podzemnú štruktúru obdĺžnikového tvaru. Počas výstavby však nebola pochovaná pod zemou, ale vystavaná na povrchu, pričom jej patrilo čestné miesto na najvyššom bode pevnosti.

„Aký zmysel by malo umiestniť nádrž na povrchu, ba dokonca na najvyššiu horu?“ pýta sa Polukhina.

„V súčasnosti existuje viac otázok ako odpovedí.“

Tento projekt si ani tak nekladie za cieľ objasnenie nového objavu, ale skôr potvrdenie, že „kozmické žiarenie“ odhalí, ako štruktúra naozaj vyzerala. Vedci dúfajú, že podrobnejšia analýza s cieľom vytvoriť 3D obraz budovy pomôže nakoniec pochopiť aj je účel.

„Táto technika je veľmi moderná,“ povedal Christopher Morris, člen Národného laboratória v Los Alamos, ktorý nebol súčasťou štúdie. Zdá sa však, že jediný prístup ku štruktúre je z dutiny v jej strede. Morris dodal, že rekonštrukcia tak môže byť vykonaná iba pomocou údajov získaných z obmedzeného priestoru.

 „Verím, že je možné zrekonštruovať zakopanú štruktúru, ak skupina implementuje viac detektorov a zhromaždí lepšie údaje,“ povedal Moriis.

„Neviem ale, či to pomôže odhaliť, či bola štruktúra kostolom,“ poznamenal na záver.

Zistenia boli publikované 17. mája v časopise Applied Sciences .

____________

Autorka: Ing. Lujza Potočná

Zdroj: livescience.com/65967-oldest-church-world-cosmic-rays.html

Obrázok: encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTLp0iarmeawcXo-lGijFB43IwRGFIPYdq8epss2sB2EiV6YmRfOg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.