Valentín – komu zaň vďačíme?

valentinBlíži sa Valentín, sviatok všetkých šťastne (ale aj nešťastne) zaľúbených. 14. februára si každý pripomenie lásku k partnerovi, manželovi, rodine alebo blízkemu kamarátovi. Je pravda, že sviatok sv. Valentína sa stal v prvom rade komerčným sviatkom, a teda rajom pre obchodníkov, no jeho podstata je niekde úplne inde. Nezatracujte ho preto a oslávte podľa svojho. Niektorí tvrdia, že v polovici februára si začínajú vtáci hľadať svoju polovičku, partnera alebo partnerku, a preto sa Valentín slávi vtedy. No ako je to naozaj a  komu za tento sviatok vďačíme? Mnohí naši čitatelia ten príbeh už iste poznajú, ale poďme si ho znova pripomenúť. 

Biskup v meste Terni menom Valentín sa stal široko známym vďaka svojej srdečnosti, zhovievavosti a láske, ktorú prechovával k ostatným. Rovnako ho preslávili aj zázraky, ktoré robil. Jedným z nich bolo tiež uzdravenie dlhoročne chorého syna istého rímskeho rečníka. Valentín na jeho požiadanie pricestoval do Ríma a chlapca uzdravil.
Neskôr, za čias cisára Aureliána, Valentína uväznili a následne sťali. Poprava sa odohrala 14. februára roku 273.
Na podnet pápeža Pavla V. v roku 1605 nariadil biskup exhumovať Valentínovo telo. Jeho pozostatky našli bez akýchkoľvek problémov a takmer okamžite (nachádzali sa v zapečatenej rakve). Doniesli ich do katedrály, no obyvatelia v žiadnom prípade nesúhlasili. Chceli totiž, aby sa telo vrátilo na mieste svojho odpočinku. Tu vznikol nápad postaviť baziliku priamo nad Valentínovým hrobom. Jeho telo do baziliky slávnostne preniesli v roku 1618 a v roku 1625 ju navštívil sám arcivojvoda Leopold d´Austria, ktorý s veľkorysosťou podaroval nový mramorový oltár. 

sv. Valentin

Oslavy Svätého Valentína sa spájali pôvodne so starými slávnosťami Rimanov, Grékov a Italov. Tí 15. februára oslavovali svojich pohanských bohov, s čím spájali aj očistu po bojoch a obradné smilstvá. Postupne to prerástlo do vášnivých, ba až nechutných orgií. Tieto oslavy boli zakázané a cirkev zmenila tento pohanský sviatok tak, že Valentínovi, ktorý mal sviatok v predošlý deň, zverila snúbencov a zaľúbencov. Jednoducho, vyhrať mala čistá láska

Autorka: Nela Juričová

Zdroj: zivotopisysvatych.sk

Obrázky: svetniki.org, topzine.cz

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.