Vatikán a Tretia ríša

Dnes predkladám filmový tip, v ktorom sa snažia tvorcovia vyriešiť jednu z morálnych otázok histórie. Ide o španielsky televízny film Vatikán a Třetí říše (originálny názov Vaticano y el Tercer Reich, El) vyrobený v roku 2014.

Dokument je postavený na prezentácii názorov Dr. Thomasa Brechenmachera (nemeckého historika), Fr. Bernarda Arduru (prezidenta vatikánskej komisie historických štúdii), Rolfa Hochhutha (autora knihy The Deputy), Erica Frattiniho (spisovateľa a novinára), Fr. Petra Gumpela (postulátora v procese blahorečenia Pia XII.) a Juana G. Bedoyu (novinára) na tému vzťahu Vatikánu a nacistického Nemecka počas II. svetovej vojny. Zvýšená pozornosť sa venuje najmä vtedajšiemu pápežovi Piovi XII.

hitler-a-pius

Spomínaný pápež, civilnom menom Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli, počas svojej kardinálskej činnosti pôsobil ako nuncius v Nemecku a dojednal aj tzv. ríšsky konkordát. Jeho činnosť pápeža je vnímaná kontroverzne, vyčíta sa mu vlažný postoj k nacistickým zločinom.

Zazrel som síce kritiku na tento film, ale osobne ho hodnotím pozitívne. Je síce pravda, že mnoho nových zistení neprinesie, ale z názorov zúčastnených si divák utvoriť vlastný obraz. Vytkol by som absenciu zmienok o kritike činnosti predstaviteľov vtedajšieho Slovenského štátu, čo by svojím spôsobom bol argument v prospech Pia XII.. Čiže, ak budete mať možnosť, film si pozrite

_____________

Film odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: media.salon.com/2015/10/hitler_pius-620×412.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.