Väzeň nad zlato

12.8.1917 sa vo Veľkej Lomnici narodil pán Adolf Burger, ktorý sa neskôr živil ako tlačiar. Vyrastal v rodine slovenských Židov. V roku 1942 bol odvedený spolu so svojou mladomanželkou Gizelou do koncentračného tábora Osvietim. Neskôr v tom roku bola Gizela zavraždená ako mnoho ďalších v tábore. Dva roky nato Adolfa opäť previezli, a to do tábora Sachsenhausen. Bol už zmierený s tým, že tam prišiel zomrieť, keď sa náhle dozvedel, že ho pridelili na Operáciu Bernhard.

vazni

Operácia Bernhard bola krycím názvom pre tajný nacistický plán vymyslený počas 2. svetovej vojny na destabilizáciu anglickej ekonomiky a to tak, že trh bude zaplavený falošnými librami v hodnote 5, 10, 20 a 50 libier. S týmto cieľom zhromaždili falšovateľov a tlačiarov, medzi inými aj európske falšovateľské eso Salomona Smoljanova. Najväčším problémom bolo vyrobiť správny papier na bankovky. Po mnohých pokusoch prišli na to, že Briti ho vyrábajú z handier a ľanu, pričom ľan nebolo ťažké zohnať dovozom z Turecka. Handry však museli byť použité, inak tlač nesedela a ľahko sa dala odlíšiť od originálu. Trvalo sedem mesiacov, kým vyrobili vhodný papier, vodoznaky a upravili fluorescenčné vlastnosti bankoviek. Kódovanie britských bankoviek odhalila nemecká bezpečnostná služba Sicherheistdienst. Po vytlačení boli bankovky mliaždené a zohýbané inou skupinou väzňov, ktorých úlohou bolo spraviť z novotisku použité bankovky. Falzifikáty boli na nerozoznanie od originálov, niekoľko kusov bolo dokonca označených priamo britskou centrálnou bankou za originál.

vazen

Bola to najväčšia falšovateľská akcia v histórii, v ktorej bolo sfalšovaných približne 100 000 000 libier a ktorá bola opísaná v knihách (napr. Ďáblova dílna, 1991) podľa autentickej výpovede Adolfa Burgera, ale tiež sfilmovaná v dvoch BBC seriáloch a jednom Oskarom ocenenom rakúskom filme z roku 2007 s názvom Falšovatelia (Die Fälscher).

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj a obrázky: inaque.sk, Epocha, kniha Ďáblova dílna

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.