Vďaka tomuto filmu odhalíte skrytý príbeh kamufláže

Vy, ktorí sa zaujímate o vojenskú históriu, máte určite nejaké tie poznatky o prvých tankoch, prvých stíhačkách a podobne. K tomuto je spracovaných tiež mnoho dokumentárnych filmov či kníh. Dnes si predstavíme dokument, ktorý nebude o žiadnej konkrétnej technike, ale o špeciálnom prvku využívanom od čias prvej svetovej vojny, a teda o maskovaní a kamuflovaní. Ide o britský film z roku 2015 s názvom Dazzle: The Hidden Story of Camouflage (v českej distribúcii známy ako Skrytý příběh kamufláže).

Prvé plány na maskovanie armády sa objavili už v 19. storočí v USA. Uplatňovať sa však začali až od prvej svetovej vojny. Snahou bolo maskovať tanky, lode a pôsobiť na protivníka  čo najhrozivejšie, aj keď to nebolo úplne reálne. Z obdobia druhej svetovej vojny je napr. známa americká kamufláž v rámci prípravy vylodenia v Normandii. V dnešných časoch sa na maskovanie používa hlavne sofistikovaná technika.

 V tomto filme sa dozviete čo najpodrobnejšie detaily o používaní maskovania a kamufláže od najstarších čias. Viacerí odborníci vysvetlia, ako boli podobné nápady odmietnuté koncom 19. storočia, no v oboch svetových vojnách zohrali dôležitú úlohu. Plus aj to, ako sa v modernej dobe zmenila maskovacia technika a čomu sa venovali ľudia, ktorí na nej pracovali počas druhej svetovej vojny. Je to ten typ dokumentu, kde sú najväčším prínosom zaujímavé informácie od odborníkov, dobové zábery sú len doplnkom. Samotný výklad je výborne zvládnutý, nebudú mať problém ani diváci, ktorí nie sú ,,technické typy“.

Tento film môžem len a len odporúčať. Určite sa vám bude páčiť.

_____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: cdn.curiositystream.com/system/Image/media/000/002/449/media_horizontal_image_16_9/

media_horizontal_image_16_9_2449_1255x707_0001.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.