Vedci našli skorbut v ústach dávno zosnulého križiackeho kráľa

Obrázok ukazuje čeľusť s pergamenom z 18. storočia, ktorý vraví o tom, že patrí Ľudovítovi IX.

Jeden z posledných križiackych kráľov mal v čase svojej smrti skorbut. Zistila to nová forenzná analýza, ktorá tak vyvrátila doterajšie dohady o jeho smrti v dôsledku moru alebo úplavice.

Nový nález pochádza zo starej čeľuste, ktorá bola pochovaná v katedrále Notre Dame. Patrila francúzskemu kráľovi Ľudovítovi IX., ktorý zomrel pri obliehaní Tunisu počas ôsmej križiackej výpravy v roku 1270 a bol neskôr kanonizovaný ako Sv. Ľudovít. Našli sa forenzné dôkazy toho, že kosť skutočne patrila Ľudovítovi IX. Zároveň bol u neho odhalený vážny prípad skorbutu v čase jeho smrti.  

Skorbut je ochorenie, ktoré vzniká ako následok nedostatku vitamínu C. Zdravý človek prijíma dostatok vitamínu C, takže sa skorbutu hravo ubráni a zďaleka vyhne. Avšak Ľudovít jedol počas výpravy hlavne ryby, a miestnym potravinám v Tunise, ktoré obsahovali potrebné živiny, sa vyhýbal. Skorbut sa prejavuje hlavne chorobami ďasien, stratou zubov, málokrvnosťou a celkovou slabosťou.

Na potvrdenie výskytu skorbutu v Ľudovítovej armáde použili výskumníci výrok od Jean de Joinville, stredovekého kronikára, ktorý zaznamenal históriu križiackej výpravy:

„Naša armáda trpela nekrózou ďasien (mŕtve ďasná), a holiči museli vyrezávať nekrotické tkanivo, aby mohli muži žuť mäso a prehĺtať. Najhoršie bolo počuť mužov beznádejne kričať, keď im ďasná bolestivo rozpraskali.“

Aby dokázali, že čeľusť skutočne patrila Ľudovítovi IX., vedci ju najprv vizuálne skontrolovali a ukázali, že má tvar porovnateľný s čeľusťou 56-ročného muža. (Ľudovít IX. mal 56 rokov, keď zomrel.) Potom ju prirovnali k existujúcim sochám s podobizňou tváre mŕtveho kráľa v katedrále a zistili, že sú veľmi podobné. Nakoniec vedecký tím vykonal rádiokarbónové datovanie kostí.

Podľa toho sa zdá, že uhlík z čeľuste pochádza od muža, ktorý zomrel medzi rokmi 1030 a 1220. To by bolo príliš skoro na to, aby šlo o Ľudovíta IX. Avšak je známe, že kráľ zbožňoval ryby. A v oceáne sa nachádza menej uhlíka 14 ako na pevnine, a taktiež oceánske tvory majú vo svojich telách o niečo menej tohto rádioaktívneho uhlíka ako tvory žijúce na pevnine. Zdá sa teda, že Ľudovít IX. jednoducho jedol toľko rýb, že sa jeho kosti javia byť staršie, ako v skutočnosti sú.

Výskumníci zistili, že čeľusť síce vykazuje známky závažného skorbutu, ale to neznamená, že ho musel aj zabiť. Vedci stále zdôrazňujú, že skorbut môže oslabiť imunitný systém, čo umožňuje rozvoj ďalších infekcií.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/65778-crusader-king-louis-scurvy.html

Obrázok: sott.net/image/s26/527596/full/aHR0cDovL3d3dy5saXZlc2NpZW5jZS.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.