Vedci odhalili tajomstvo viac ako 100 starovekých monumentálnych stavieb okolo Stredného Nílu

Po dlhom období špekulácií odhalila skupina poľských archeológov funkciu takmer stovky monumentálnych stavieb po celom Strednom Níle, ktoré boli postavené medzi 4. a 6. storočím nášho letopočtu na ploche cca 500 km, a to od dnešného juhu Egypta do centrálneho Sudánu. Obranné štruktúry slúžili ako útočisko pre miestnych obyvateľov, ktorí sa v ich vnútri mohli zhromaždiť kedykoľvek, pričom im vysoké múry poskytovali bezpečie v časoch nepokojov.

stavba

Archeologickou prednosťou a dominantou Egypta sú pyramídy, ich obdobou v Sudáne sú práve kamenné obranné stavby z doby tesne pred a tesne po christianizácii pohanských kráľovstiev v polovici 6. storočia. Sú rozmiestnené doslova po celom údolí Stredného Nílu.  

Tieto obranné štruktúry boli postavené 20-30 km od seba a medzi nimi boli umiestnené rozhľadne.

Podľa vedcov boli niektoré z hradieb široké len niekoľko metrov, pričom podobné rozmery dosahovali aj do výšky. Boli vyrobené z nepálených tehál či kameňa, alebo niekedy z kombinácie oboch.

V niekoľkých pevnostiach objavil tím egyptológov aj stopy po balistických zariadeniach, ktoré boli schopné vrhať kamene až do vzdialenosti 100 metrov. Pôvodne tieto pevnosti slúžili ako útočisko, čo znamená, že za týmito mohutnými múrmi nachádzali ľudia v časoch nepokojov útočisko a prečkali nebezpečenstvo.

Hlavný záujem výskumníkov bol orientovaný na obdĺžnikovú murovanú stavbu s kostolom a studňou v centre Selibu. Dlhú dobu bola pôvodná funkcia tohto pomníka nejasná. Nemala žiadne vežičky a v porovnaní s ostatnými stavbami bola celkom tenká, takže sa nezdalo, že má obrannú funkciu. Avšak, po ročnej práci tam výskumníci odkryli šestnásť kamenných schodov, ktoré vedú k hornej časti stavby, čím sa potvrdzuje jej obranná funkcia.  

Silné opevnenia, ako je toto, boli postavené na ochranu proti invázii a povstaniu v Núbii, pričom kontrolovali bohaté zdroje tejto oblasti, najmä zlato.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj:

ancient-origins.net/news-history-archaeology/solved-researchers-uncover-secrets-over-100-ancient-monumental-structures-020928

Obrázok: ancient-origins.net/sites/default/files/styles/large/public/monument_2.jpg?itok=cxcI4A7c

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.