Vedľa tajomnej pyramídy v Egypte objavili kostru dospievajúceho dievčaťa

Časť pyramídy v Médúme, ktorá sa nachádza južne od egyptskej Káhiry, bola postavená pre faraóna Snofru.

Archeológovia egyptského ministerstva pamätihodnosti uviedli, že sa vedľa 4600-ročnej pyramídy našla kostra dievčaťa, ktoré malo v dobe úmrtia približne 13 rokov.

Jej pozostatky boli pochované na cintoríne nachádzajúcom sa vedľa egyptskej pyramídy Médúm, ktorá sa čiastočne zrútila. Jej telo sa vo vnútri hrobu nachádzalo v „učupenej“ polohe, pričom sa vnútri nenašlo vôbec nič mimo tohto tela.  

Archeológovia vypočítali vek smrti dievčaťa vyšetrením jej kostí. Nie je ale jasné, kedy bola pochovaná, hoci susedná pyramída sa datuje približne na 4600 rokov.

Na iných miestach na cintoríne našli archeológovia dve hlavy zvierat, pravdepodobne býkov, pochované vedľa troch malých keramických nádob. Hlavy a nádoby zvierat sa pravdepodobne považovali za pohrebné dary, hoci archeológovia si nie sú istí, ku ktorému hrobu patrili. Objavili taktiež pozostatky murovanej ohrady, ktorá mohla obklopovať tento cintorín.

Kostra 13-ročného dievčaťa bola objavená na cintoríne vedľa egyptskej pyramídy starej 4600 rokov.

Tajomstvo pyramídy  

Čiastočne zborená pyramída Médúm je pravou pyramídou s hladkými povrchmi namiesto schodov, aj keď predchádzajúci výskum ukázal, že bola pôvodne postavená ako poschodová pyramída, a súčasný tvar získala až neskôr. Pred zmenou na skutočnú pyramídu mala výšku okolo 92 metrov.

Dôvod, prečo bola zo stupňovitej pyramídy prestavaná na pravú pyramídu, je dosiaľ nejasný. Archeológovia veria, že aspoň časť pyramídy bola postavená pre faraóna Snofru, nazývaného tiež Snofrev (po grécky Soris), ktorý vládol od roku 2575 do roku 2551 pred nl. S jej stavbou v tvare poschodovej pyramídy začal ešte jeho predchodca, faraón Hunej, ktorý vládol približne v rokoch 2599 – 2575 pred nl. Následne ju Snofru premenil na skutočnú pyramídu.

Snofru v Egypte postavil niekoľko pyramíd, vrátane dvoch pyramíd v mieste nazvanom Dahshur a niekoľkých menších stupňovitých pyramíd. Nie je jasné, prečo postavil toľko pyramíd, aj keď jedna teória tvrdí, že sa snažil nájsť najlepší spôsob, ako vybudovať pravú pyramídu, a to pomocou série pokusov a omylov. Jeho syn a nástupca Chufu (vládol približne 2551-2528 pred nl) vybudoval Veľkú pyramídu v Gíze, najvyššiu pyramídy, ktorá bola kedy postavená.

Archeologické vykopávky v pyramíde Médúm vedie ministerstvo pre pamätihodnosti vedené Omarom Zaki, archeológom ministerstva, ktorý je zodpovedný za podobnú činnosť v oblasti Beni Suef, čo je región Egypta, kde sa nachádza pyramída Médúm.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/64747-teen-skeleton-buried-mysterious-pyramid.html

Obrázky: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/81/02_meidum_pyramid.jpg

earth-chronicles.com/wp-content/uploads/2019/02/Piramida_d_850-520×245.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.