Vikingovia v 9. storočí prezimovali  v Anglicku a odtiaľ plánovali aj ďalšie výboje

Miesto v Anglicku, kde tisíce vikingských bojovníkov s rodinami strávilo zimné mesiace, bolo rozľahlejšie ako väčšina súčasných anglických miest.

Kemp, umiestnený v blízkosti Torksey pozdĺž rieky Trent v Lincolnshire, bol hlavnou základňou vikingských nájazdníkov na konci 9. storočia. Archeológovia najprv v 70. rokoch minulého storočia našli náznaky tábora, no až nedávno po prvýkrát zverejnili podrobný opis priestorov a ich hraníc s artefaktami, ktoré sa tam objavili, v časopise The Antiquaries Journal. Výskumníci začali pracovať s virtuálnou realitou, ktorá je určená na to, aby moderných ľudí uviedla do rekultivácie zimného tábora v Torksey. Možnosť vstúpiť do tejto virtuálnej reality sa ponúka od 19. mája 2017 v Yorkshirskom múzeu.

Archeologička univerzity v Yorku Julian Richards uviedla, že tieto mimoriadne zobrazenia ponúkajú fascinujúci obraz života v čase veľkých nepokojov v Británii.

Zima s Vikingami

Až približne do roku 800 Vikingovia v teplejších mesiacoch často napádali kláštory pozdĺž anglického pobrežia a v zime smerovali späť do Škandinávie. V roku 865 Vikingovia vyslali svoje najväčšie sily do Anglicka a rozhodli sa tam zostať. Počas nasledujúceho desaťročia Vikingovia zmenili svoju stratégiu z bleskových nájazdov na trvalé prevzatie pôdy a zdrojov obživy, ktoré táto zem ponúkala.

Historické zdroje informujú aj o tom, že Vikingovia viedli tento tábor v rokoch 872 až 873. Výkopy vykonané v rokoch 1970 až 1990 objavili hlbokú priekopu, ktorá by mohla byť súčasťou tohto tábora, ale až od roku 2011 sa archeológovia pustili do systematických výkopov a prekvapila ich skutočná veľkosť tábora. Lokalita táboriska sa rozprestierala na rozlohe 55 hektárov a bola ohraničená mokrou, bažinatou krajinou, ktorá jej poskytovala prirodzenú obranu. Kemp bol umiestnený na vyvýšenom pozemku, čo z neho tiež robilo atraktívne vojenské miesto.

V tábore sa našli tisíce mincí a iných častí rôznych kovov, vrátane zliatiny medi vyrobenej z olova, striebra, zlata a železa. Bolo nájdených viac ako 280 olovených častí z hier, čo naznačuje, ako si bojovníci krátili čas počas dlhých chladných večerov.  

Zimné práce

Prezimujúci Vikingovia sa podľa vykopávok zaoberali predovšetkým kováčstvom a opravami lodí. Archeológovia objavili dokonca mince z Blízkeho východu, prepravované po obchodných trasách Vikingov. Vykopali taktiež stovky kusov rôznych kovov, ktoré pravdepodobne čakali na svoje roztavenie a následné spracovanie.  

Ihly, vretená a šidlá naznačujú aj textilnú prácu, ako je oprava lodných plachiet a stanov, ktoré tvorili hlavné prístrešky pre hordu Vikingov. Prácu s textilom mali pravdepodobne na starosti ženy.  

Archeológovia našli v tábore aj nejaké ľudské pozostatky, ale kosti sú príliš fragmentárne, aby sa z nich dalo určiť viac než len to, že patrili mužom do 35 rokov. Jeden objavený samostatný fragment lebky nesie stopy ostrého nástroja, čo naznačuje násilnú smrť.

____________

Zdroj: livescience.com/59264-9th-century-viking-camp-in-england.html

Obrázok: d24fkeqntp1r7r.cloudfront.net/wp-content/uploads/2017/10/

26205416/Frank_Dicksee_-_Vikings_Heading_for_Land.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.