Vladimir Lenin a Inessa Armand

Vladimir Iľjič Lenin, vlastným menom Vladimir Iľjič Uľjanov, bol ruský marxistický politik, revolucionár, tvorca moderného komunizmu a vodca boľševickej strany. Stál na čele boľševickej revolúcie známej ako Veľká októbrová socialistická revolúcia (1917) v Rusku a bol zakladateľom komunistického štátu Sovietskeho zväzu, neskoršieho Zväzu sovietskych socialistických republík (1922). Bol organizátorom masového vyvražďovania vlastného obyvateľstva v mene leninizmu – totalitného učenia, ktoré bolo založené na represiách, terore, krviprelievaní a potláčaní osobnej slobody.

Vladimir a Inessa

Inessa Armandová bola od svojich devätnástich rokov vydatá a mala päť detí. Vladimír Iľjič Uľjanov bol dvanásť rokov ženatý s Nadeždou Krupskou. Napriek svojim vyhraneným názorom na rodinný život nedokázal potlačiť silné city, ktoré v ňom vyvolávala temperamentná a pohľadná Francúzka. Zrodil sa vzťah, ktorý dostal neskôr prívlastok „revolučný trojuholník„. Neoficiálne však prevládal názor, že Lenin bol jednoducho „nútený“ milovať iba Krupskú (manželský vzťah bol popisovaný ako politické partnerstvo) a nikdy by sa neznížil k úlohe cudzoložníka.

Dvojica Lenin a Krupská sa vzala 10. júla 1898. Ich manželstvo vnímalo okolie ako strohé a nudné. Neraz sa zdôrazňovalo, že ich vzťah bol viac ako vlažný. Hoci obaja túžili po deťoch, nedočkali sa ich. V čase, keď emigrovali do Francúzska, už Naďa trpela chorobou štítnej žľazy, kvôli čomu sa zmenil aj jej výzor. Oči jej vystúpili a krk napuchol. Operácii sa však nepodrobila ani na naliehanie manžela. Hoci Lenina priťahovali aj iné boľševičky, nikdy si s nimi nič nezačal. V prípade atraktívnej Inessy to však bolo iné. Zoznámili sa v jednej parížske kaviarni. Ich pomer vraj začínal len pomaly a vášeň najprv vzplanula na jej strane. Ich vzťah bol údajne najintenzívnejší v rokoch 1910-1912. Nakoniec ostali len v priateľskom vzťahu.

Leninov pomer s Inessou trval svojím spôsobom až do jej smrti.

Autorka: Simona Sagová

Zdroj a foto: listverse.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.