Vojnová dráma Šťastné a Veselé

Každá jedna vojna je plná zverstiev, utrpenia a v mnohých prípadoch aj neskutočnej absurdity. Avšak, aj počas niečoho tak strašného ako je vojna sa nájdu udalosti a činy ľudí, ktoré nám ukážu, že ľudstvo má ešte stále aspoň malú nádej. Podobne je to aj vo filme Šťastné a Veselé (2005), ktorý bol nakrútený podľa skutočnej udalosti.

Zastavenie bojov

Prvá svetová vojna začala len pred pár mesiacmi, avšak ťažké boje si vyžiadali už tisíce obetí na všetkých stranách. A práve zo všetkých bojujúcich strán- francúzskej, nemeckej a anglickej máme možnosť vidieť niečo, čo aspoň na malú chvíľu zastavilo Molocha vojny. Počas Štedrého večera utíchli zbrane a delá, aby znepriatelené národy spoločne v mieri oslávili Vianoce. 

Nemysliteľné sa stalo skutočnosťou

Pri pohľade na správy, ktoré nás dennodenne informujú o vojnách a krutostiach v najrôznejších kútoch sveta, nám musí znieť priam až neuveriteľne, že niečo také sa mohlo udiať počas jednej z najväčších vojen v histórii ľudstva. Film ale vychádza zo skutočnej udalosti a dovolím si tvrdiť, že tvorcovia sa vyhli nejakému fabulovaniu a prikrášľovaniu si histórie pre vlastné potreby. Za najväčší plus celého filmu potom považujem rozhodnutie ukázať danú udalosť z pohľadu všetkých troch zainteresovaných štátov, resp. skrz osobné osudy jednotlivcov daných národov. Tým sa celý film stáva omnoho viac objektívnejším, a je prakticky nemožné povedať, že by nadržiaval jednej strane. Vojna bola jednoducho zvrátená a uvedomovala si to väčšina vojakov na oboch strán frontu. A tak bol pre nich Štedrý večer bez bojov doslova a do písmena vyslobodením z vojnového pekla. To je aj zároveň posolstvom celého filmu. I počas zla môže rozkvitnúť dobro a ľudskosť. Čo sa týka umeleckej stránky, filmu je ťažké niečo vytknúť. Herecká zostava (taktiež nadnárodná) podáva skvelé výkony, výprava je rovnako na veľmi vysokej úrovni. Máme možnosť vidieť aj nejaké bojové scény, avšak väčšinu filmu si pre seba zobrali komornejšie, prípadne emotívnejšie scény. To však neuberá na kvalitách tohto filmu absolútne nič. Skôr naopak, je to výborné dielo s veľmi silným podpisom a rukopisom európskej kinematografie.


_______________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: https://4.bp.blogspot.com/-7i_k-ApTo0U/WDUb0zisGtI/AAAAAAABQ30/JdmQQ6ENIJgShuR92

AfUHsEXHHp1T65JwCLcB/s1600/joyeux_noel_ver3.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.