Vysťahovalectvo Slovákov za prácou v 19. a 20 storočí V.

Možno ste na našej stránke zachytili krátky seriál o vysťahovalectve Slovákov za prácou v 19. a 20. storočí. Dnes by sme chceli pridať ďalšiu časť. Ďakujeme, že ste s nami a čítate magazín Magistra História. Ale teraz už dajme priestor ďalšiemu (ne)známemu emigrantovi, ktorý má korene v našej malej krajinke. 

(Ne)známi emigranti IV

Michal Strank

Michal Strank sa narodil 10. novembra 1919 v Jarabine (okres Stará Ľubovňa), a to Vasiľovi a Marte. Rodina emigrovala do Pensylvánie, keď mal Michal asi 6 rokov. 6. októbra 1939 vstúpil do námorníctva a podpísal záväzok na 4 roky. Slúžil v Paris Island či na základni Guantánamo. V apríli 1942 sa už ako sergeant (rotmajster) presunul s 3. práporom 7. pluku námornej pechoty do San Diega v Kalifornii, odkiaľ vyrazili na cestu k ostrovom Tichého oceána. 31. mája 1942 pristáli na Uvea, najväčšom ostrove súostrovia Wallis Island. Zúčastnil sa na výsadkovej operácii a obsadení ostrova Pavuvu v súostroví Russell Islands a okupácii Empress Augusta Bay. 14. februára 1944 dostal dovolenku a vrátil sa do USA. Strávil ju s rodičmi a súrodencami v Pensylvánii. Po dovolenke bol pridelený k 5. divízii námornej pechoty. Dňa 19. februára 1945 so svojou jednotkou dorazil na Iwodžimu. Po dobytí najvyššieho vrcholu Iwodžimy a vztýčení americkej vlajky mala byť táto vlajka vymenená za väčšiu. Touto úlohou bola poverená 3-členná skupina serg. Michaela Stranka. Kvôli tvrdej zemi a sopečným kameňom bolo vztyčovanie zástavy náročné, takže im prišli na pomoc ďalší dvaja vojaci. Tento okamih zachytil fotoreportér Associated Press Joe Rosenthal. Fotografia sa stala večným symbolom bojového odhodlania amerického námorníctva v 2. svetovej vojne. O niekoľko dní, 1. marca 1945, zasiahli Michala Stranka črepiny delostreleckého granátu, pričom následkom zranenia podľahol a definitívneho dobytia ostrova sa nedožil. Pôvodne bol pochovaný na cintoríne 5. divízie námornej pechoty, ale 13. januára 1949 boli jeho pozostatky prenesené na cintorín v Arlingtone, kde našli svoj večný odpočinok najslávnejší Američania.  Známa snímka sa stala podkladom pre poštovú známku vydanú v USA 11. júla 1945. Vytvorenie súsošia Iwo Jima Memorial neďaleko Arlingtonského národného cintorína a udalosti okolo vztyčovania zástavy inšpirovali aj tvorcov filmu Vlajky našich otcov (2006). Vo Franklin Borough odhalili na počesť Michala Stranka v roku 1986 pamätnú tabuľu. „Rozhodnutím senátu amerického štátu Pensylvánia z 13. februára 1995 bol v tomto štáte deň vztýčenia vlajky – 23. február – vyhlásený za deň Michaela Stranka.“ (F. Cséfalvay, 2011) (J. Hlohoš, 2010). 

Ďalšie časti sú prístupné na

Vysťahovalectvo Slovákov za prácou v 19. a 20 storočí I.

Vysťahovalectvo Slovákov za prácou v 19. a 20 storočí II.

Vysťahovalectvo Slovákov za prácou v 19. a 20 storočí III.

Vysťahovalectvo Slovákov za prácou v 19. a 20 storočí IV.

___________

Autor: Dávid Šálka

Zdroje:

CSÉFALVAY, J. Hrdina z Iwodžimy Sergeant Michael Strank. Dostupné na internete: <http://www.vhu.sk/index.php?ID=1614>.

HLOHOŠ, J. Michal Strank. Dostupné na internete: <http://www.slovenskyportal.sk/index.php?action=st&h=Michal-Strank>.

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/61/Michael_Strank.jpg/800px-Michael_Strank.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.