Výstava v sninskom kaštieli venovaná „Jej Veličenstvu cisárovnej“

Dňa 12.7. sa v sninskom klasicistickom kaštieli uskutočnila vernisáž zaujímavej výstavy s titulom JEJ VELIČENSTVO CISÁROVNÁ MÁRIA TERÉZIA A JEJ DOBA, ktorá bola zorganizovaná v spolupráci s Krajským múzeom v Prešove.

Mária Terézia patrila medzi najvýznamnejšie rakúske panovníčky. Za jej doby sa uskutočnilo viacero zmien, ktoré mali za cieľ zmodernizovať habsburskú monarchiu. Medzi ne patrili napríklad uzákonenie povinnej školskej dochádzky, koniec procesov s čarodejnicami, ale aj Tereziánsky urbár, ktorý stanovil maximálne povinnosti poddaných. Taktiež podporovala modernizáciu hospodárstva – za jej vlády začali vznikať tzv. manufaktúry. Okrem toho bola spoločensky aktívna, často sa zúčastňovala spoločenských podujatí.

Celé podujatie odštartovalo spevácke vystúpenie Moniky Kušnírovej. Na úvod nám zaspievala Ave Mária a neskôr sme od nej mohli počuť pieseň Panis Angelicus. Potom vystúpila so svojím príhovorom pracovníčka MSKS Snina Edita  Kavčáková. Návštevníkom sa prihovoril aj riaditeľ MSKS Daniel Andraško a o živote panovníčky porozprával ten najpovolanejší – kurátor výstavy, pracovník spomínaného múzea, a teda Jozef Kušnír. Samozrejmosťou bolo občerstvenie pre návštevníkov.

Medzi vystavenými predmetmi dominujú dobové olejomaľby. Tie vykresľujú panovníčku v rôznych obdobiach, ale aj vtedajších šľachticov a iné významné osobnosti. Okrem nich tam možno vidieť aj ukážky vtedajšej tlače, ale tiež šperky z danej doby a ústrižok zo šiat, ktoré nosila Mária Terézia.

Výstava bude dostupná do 31. augusta.

Malý tip: Začiatkom augusta sa v Snine uskutoční hudobný festival Rock pod Kameňom. Ak sa naň chystáte, máte skvelú možnosť užiť si okrem hudby (poprípade kúpania) aj trochu histórie.

_____________

Na akciu upozornil: Tomáš Karľa

Zdroj foto: facebook.com/sninakastiel/

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.