Wyoming – objav nového dinosaura

Medzinárodný tím paleontológov zo Spojených štátov a Spojeného kráľovstva objavil nový druh mäsožravého vtáčieho dinosaura menom Hesperornithoides miessleri, ktorý putoval po našej planéte približne pred 150 miliónmi rokov (Jurské obdobie).

Hesperornithoides miessleri

 

Vták, prezývaný Lori, bol staroveké stvorenie vo veľkosti kuraťa a žil vo svete obývanom obrovskými dinosaurami ako Stegosaurus, Diplodocus či Allosaurus.

Čiastočne zachovaná lebka a postkraniálna kostra (situovaná pod lebkou) Hesperornithoides miessleri bola nájdená ešte v roku 2001 v lome Jimbo v Morrison Formation neďaleko Douglasu vo Wyomingu.

„Pamätám si, keď som prvýkrát uvidel na vlastné oči tohto malého dinosaura. Už vtedy som vedel, že ide o významný objav,“ uviedol člen tímu Dean Lomax, paleontológ a hosťujúci vedec z Manchesterskej univerzity.

„Až do roku 2015 sa tvoril náš ´dino tím´ a začali sme študovať ´Lori´ oveľa podrobnejšie ako predtým.“

Lebka a kostra Hesperornithoides miessleri

Jeden z ďalších kľúčových zistení štúdie sa týka pôvodu letu vtákov. Hesperornithoides miessleri je suchozemský proto-vták, čo naznačuje, že mnoho funkcií, ktoré si vedci spájajú s tým, že sa podobá vtákom, sa vyvíjalo v dinosauroch, ktorí prežili svoj život na zemi.

„Zistili sme, že Lori je primitívnym členom skupiny dinosaurov, ktorá zahŕňa napríklad aj Troodona, ale čo je dôležitejšie, zistili sme, že menšie detaily rodokmeňa vtáčích dinosaurov nie sú až tak dostatočne prebádané, ako sa niektorí vedci domnievajú,“ uviedol vedúci tímu Scott Hartman, kanditát PhD. na University of Winsconsin-Madison.

„Napríklad, až na niekoľko menších zmien, sa zistilo, že Lori bude pravdepodobne najbližší príbuzný Velociraptora, a nie tak celkom Troodona.“

„Jedným spoľahlivým zistením, na ktoré sme prišli, je skutočnosť, že aj keď sa vzájomné vzťahy zmenili, primitívni členovia týchto skupín boli nelietajúci pozemskí dinosauri.“

„To znamená, že niektorí malí príbuzní Velociraptora, ako Microraptor, ktorý vyzerá, že by mohol lietať, sa vyvinuli oddelene od modernej rodiny vtákov.“

Tento objav bol podrobne opísaný v štúdií, ktorá bola uverejnená tento mesiac v časopise PeerJ.

_____________

Autorka: Ing. Lujza Potočná

Zdroj: sci-news.com/paleontology/hesperornithoides-miessleri-07413.html

Obrázky:

nonperele.com/wp-content/uploads/2019/07/389331/1562756407-51.jpg

dinodata.de/images/dinosaurs/dino_h/~hesperornithoides/fig-4-full.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.