Z histórie futbalu: 10 centimetrov od Ameriky

Nechýbalo veľa, aby sa vo svete futbalu stala jedna veľká senzácia. Tou mohla byť účasť už neexistujúceho Česko-Slovenska na záverečnom turnaji majstrovstiev sveta vo futbale, ktoré sa konali roku 1994 v USA. Ako je to vôbec možné?

Nerozluční bratia

Samostatné Slovensko vzniklo 1. januára 1993, to vieme hádam všetci. Avšak kvalifikácia na majstrovstvá sveta začala na jeseň roku 1992, kedy ešte existovalo Česko-Slovensko. Vznikol teda menší problém. Požiadavky od medzinárodnej futbalovej federácie zneli jasne- dôstojne dohrať domácu ligu aj kvalifikáciu. A tak vznikla RČS (Reprezentácia Česka a Slovenska). A hoci pre našich nezačala kvalifikácia vôbec dobre, nakoniec nás naše výsledky dostali do situácie, že sme mohli reálne postúpiť na záverečný turnaj. O všetkom sa malo rozhodnúť v Belgicku.

Začarované Belgicko

Je paradoxné, že svoj prvý zápas odohralo Česko-Slovensko tiež v Belgicku, konkrétne 28. augusta 1920 v Antverpách, kde naši postúpili do finále, no napokon po škandalóznom priebehu podľahli domácemu výberu (hráči z našich končín odišli do šatne na protest proti výkonu rozhodcu). A práve o 73 rokov nastúpila RČS v Bruseli opäť proti Belgicku. Zápas sa konal 17. novembra 1993. Zároveň sa jednalo o zápas Česko-Slovenska s poradovým číslom 499.

Dôležitý zápas

O tom, že tomuto súboju prikladali obrovský význam obe strany, svedčí i fakt, že na zápas prišiel samotbý kráľ, ktorý dokonca prijal náš mančaft v salóniku. Podľa slov Milana Služaniča (niekdajšieho šéfa slovenského futbalu) bola nervozita badateľná aj na trénerovi súpera, ktorým bol Paul van Himst. V základe nášho tímu nastúpili dvoja Slováci- Peter Dubovský a Ľubomír Moravčík. Hrdinom sa napokon mohol stať iný Slovák- Jaroslav Timko, avšak nepodarilo sa mu premeniť svoju šancu, a tak lopta minula bránu o ,,10 centimetrov“. Zápas tak skončil bezgólovou remízou.

Od postupu na Majstrovstvá sveta v Amerike nás delil fakt kúsok. Z postupu sa napokon tešili Belgičania, ktorý skončili v osemfinále, kde podľahli Nemecku.

Naša neúspešná kvalifikácia bola možno sklamaním, na druhej strane otvorila dvere našej vlastnej futbalovej histórii.   

____________

Autor: Ľuboš Jendryščík

Zdroje:

Michal Zeman: Slovenské futbalové desaťročie, Cesty, ISBN 80- 7181-974- 3

sk.wikipedia.org/wiki/Majstrovstv%C3%A1_sveta_vo_futbale_1994

futbal.pravda.sk/ostatne/clanok/136634-futbalisti-dopisali-poslednu-kapitolu-s-cislom-499-v-bruseli/

Obrázok: futbalsfz.sk/typo3temp/pics/7d69673898.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.