Za Stonehenge a iné megality môžu byť zodpovední prehistorickí námorníci

Stonehenge a podobne veľké usporiadané skalné štruktúry v Európe môžu mať spoločný pôvod.

Podľa novej štúdie publikovanej 11. februára 2019 v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences boli, pravdepodobne, lovci-zberači v severozápadnom Francúzsku tí, ktorí prví vytvorili tieto megality asi pred 7000 rokmi a následne došlo k ich rozšíreniu po celej Európe.  

Predtým sa predpokladalo, že megality pochádzajú z Blízkeho východu, ale dnes sa stále viac a viac antropológov zhoduje na tom, že boli nezávisle postavené na rôznych miestach v celej Európe.

V tejto novej štúdii Bettina Schulz Paulssonová, archeologička na univerzite v Göteborgu vo Švédsku, prechádzala literatúru a zozbierala údaje z datovacích metód, ktoré odhaľujú vek kameňa a podobných štruktúr, pre viac ako 2 400 lokalít v celej Európe. Vzala si na mušku megality, predmegalitické hrobky a všetky podobné informácie, ktoré mohla nájsť o tom, ako bol spracovávaný kameň a jemu podobné štruktúry a aké zvyky mali ruky, ktoré ich vytvorili.

Zistila, že najstaršie megality v Európe vznikli v severozápadnom Francúzsku okolo roku 4700 pred naším letopočtom. Táto oblasť je tiež jedinou známou lokalitou, kde sa našli megality a aj hrobové miesta, datované do roku 5000 pred naším letopočtom, čo môže naznačovať, že megality vznikli práve tam.

Asi 400 rokov po prvých megalitoch sa v roku 4300 pred naším letopočtom objavili podobné štruktúry na pobreží južného Francúzska, Stredozemného mora, Pyrenejského polostrova a ďalších oblastí. Samotný Stonehenge bol pravdepodobne vytvorený okolo roku 2400 pred naším letopočtom.

Pretože tieto štruktúry sa typicky objavujú v blízkosti pobrežia, Paulssonová si myslí, že myšlienku megalitov v tej dobe rozšírili práve námorníci. Záujem „staviteľov či tvorcov“ megalitov o more je jasne formulovaný aj vyrytými obrazcami veľrybích spermií a morských živočíchov na tých prvých severozápadných francúzskych megalitoch.

Zatiaľčo niektorí vedci súhlasia s týmito zisteniami, iní tvrdia, že je ťažké vylúčiť, že ľudia rôznych regiónov vystavali tieto megality nezávisle od seba, alebo že iný než severozápadný región mal skoršie megality.

___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/64746-stonehenge-megalith-common-origin.html

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3c/

Stonehenge2007_07_30.jpg/1200px-Stonehenge2007_07_30.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.