Záhada hrobky faraóna Tutanchamóna

Ako unikla Tutanchamónova hrobka pozornosti vykrádačov hrobov a prečo sa tak zásadne odlišuje od hrobiek iných faraónov v Údolí kráľov? Aké tajomstvá sa v nej ukrývajú a čo nám o nej prezrádza moderný výskum?

Hrobka ako žiadna iná

Takmer 500 rokov slúžilo Údolie kráľov ako monumentálne staroveké pohrebisko, kde boli uložení na večnosť mocní egyptskí faraóni. Väčšina z vyše 60 hrobiek vytesaných hlboko do skaly má podobnú štruktúru, hrobka faraóna Tutanchamóna (vláda 1333-1323 p. n. l.) sa však od ostatných kráľovských hrobiek v údolí zásadne odlišuje a dodnes vyvoláva otázky. Tutanchamón bol málo známym a relatívne nepodstatným faraónom, ktorý sa na trón dostal ešte ako chlapec vo veku 9 rokov. Objav jeho hrobky ho však preslávil po celom svete a stal sa jedným zo symbolov starovekého Egypta.

Kráľovské hrobky v Údolí kráľov sú tradične zdobené výjavmi z Knihy mŕtvych, dôležitej zbierky náboženských textov, ktorých hlavnou úlohou bolo zaručiť zosnulému faraónovi bezpečnú cestu z tohto života do nasledujúceho. Zaklínadlá a modlitby na stenách slúžili panovníkovi ako návod a preto museli byť bezchybné. Mnohé hrobky sú bohato a precízne zdobené, tá Tutanchamónova však pozostáva len zo štyroch malých komôr, ktorých šírka nepresahuje štyri a pol metra. V jadre sa nachádza pohrebná komora, ktorá je len skromne pomaľovaná a nezdobia ju žiadne reliéfy.

Dekorácia tejto hrobky je v porovnaní s hrobkami ostatných faraónov veľmi prostá a málo prepracovaná. Aj náboženské texty sú len veľmi stručné, s nedostatkom detailov a znázornenie faraónovej cesty podsvetím je výrazne zjednodušené. To všetko naznačuje, že remeselníci pracovali v hrobke pod tlakom času a jednoducho sa ponáhľali, či už z politických, náboženských alebo iných dôvodov. Nemenej prekvapujúca je veľkosť hrobky, nakoľko pre hrobky faraónov v Údolí kráľov sú typické priestranné siene a dlhé tiahnuce sa chodby, ktoré u Tutanchamóna nenachádzame.

Bol príčinou odlišnej hrobky nedostatok času?

Hrobky vládcov odrážali ich moc aj bohatstvo a napríklad veľkolepá hrobka Setiho I. (1323-1279) je až šesťnásobne väčšia než tá Tutanchamónova. Odpoveď môže tkvieť vo faraónovom krátkom živote, keďže zomrel už vo veku 18 rokov, 9 rokov potom, čo nastúpil na trón. Jeho náhla smrť mohla znamenať, že pre vytvorenie väčšej hrobky hodnej faraóna nemali remeselníci dostatočný čas.

Na stavbe hrobky sa však už začínalo pracovať, keď nový faraón nastúpil na trón a počas deviatich rokov Tutanchamónovej vlády by tak sa tak dalo vybudovať hrobku väčších rozmerov, než nakoniec má. Časové obmedzenie tak nie je dostatočným vysvetlením, je však možné, že v tomto prípade nezačali na hrobke pracovať okamžite, keďže sa domnievali, že faraón je ešte mladý a jeho skon v blízkej budúcnosti nehrozí. Po nečakanej a náhlej smrti panovníka sa tak stavitelia ponáhľali so stavbou provizórnej hrobovej komory.

Pochovali Tutanchamóna do hrobky, ktorá mu nebola určená?

Podľa iných názorov bola hrobka v skutočnosti pôvodne určená pre inú osobu a nie pre faraóna. V Údolí kráľov boli v menších a jednoduchších hrobkách pochovaní aj zosnulí, ktorí neboli členmi kráľovskej rodiny, napríklad kňazi a tak mohol byť Tutanchamón uložený na posledný odpočinok do niektorej zo súkromných hrobiek. Aj od tých sa však zásadne odlišuje obrovským a do najmenších detailov prepracovaným sarkofágom.

V hrobovej komore Tutanchamóna leží kremencový sarkofág, v ktorom je umiestnená pozlátená rakva vážiaca takmer tonu a ukrývajúca ďalšie dve rakvy. Posledná z nich je pokrytá zlatom aj drahokamami a pod tým všetkým leží múmia mladého kráľa so zlatou maskou, vďaka ktorej ho mali v posmrtnom živote spoznať. Rakvy v iných súkromných hrobkách naproti tomu nie sú uložené vo veľkých kamenných boxoch s ťažkými krytmi.

Tutanchamónov sarkofág teda mohol byť vložený do súkromnej hrobky, ktorá pravdepodobne nebola myslená pre neho. Hrobka pripravovaná pre faraóna zrejme nebola včas dokončená a tak bol z núdze pochovaný do súkromnej hrobky, ktorá bola v tom čase k dispozícii a bola pôvodne určená inej vysoko postavenej osobe.

Ako sa hrobka zachovala do súčasnosti?

Nech už bol pôvod Tutanchamónovej hrobky akýkoľvek, mal zásadný vplyv na jeho dedičstvo. Väčšina hrobiek v Údolí kráľov bola ešte počas staroveku vykradnutá, táto však pozornosti vykrádačov hrobov unikla a zachovala sa tak v prakticky nedotknutom stave. Na ochranu hrobiek vynaložili Egypťania rôzne opatrenia a po uzatvorení ich vchodu, ich maskovali kamením, aby splynuli s okolitým prostredím. Hoci v údolí fungovala stráž, v nočných hodinách tu bola len minimálna viditeľnosť a zlodeji strážcov často podplácali, aby im prezradili, kde sa nachádzajú vchody do hrobiek.

Tutanchamónova hrobka je tak jednou z mála zachovalých a to nielen v rámci Údolia kráľov, ale aj celého Egypta. Britský archeológ Howard Carter (1874-1939) pracoval v lokalite po celé roky, kým sa začal zaoberať myšlienkou objavu hrobky faraóna Tutanchamóna, ktorý bol pre väčšinu egyptológov tej doby takmer neznámy. Vchod do hrobky bol úplne zatarasený množstvom veľkých hornín, ktoré sem priniesla zrejme náhla povodeň spôsobená v dôsledku prívalových dažďov.

Obrovská naplavená kopa piesku, štrku a vápenca neskôr pod slnečnými lúčmi stvrdla a hrobku prakticky zabetónovala. Postupom času sa na nej zbierala ďalšia zemina a Tutanchamónova hrobka sa tak stala najlepšie chránenou v egyptskej histórii. Pod veľkou vrstvou hornín bola hrobka neviditeľná a preto unikala po celé tisícročia pozornosti zlodejov a neskôr aj archeológov. Aj Carter mal o jej polohe pochybnosti, začal však na mieste s vykopávkami a dňa 4. novembra 1922 napokon hrobku plnú pokladov objavil.

Niektorí historici sa tiež domnievajú, že faraónovu hrobku predtým nikto aktívne nehľadal keďže Tutanchamónove meno bolo takmer vymazané z egyptskej histórie. Na tom niesol podiel jeho otec, faraón Achnaton (vláda 1351-1334 p. n. l.), ktorý nechal zatvoriť chrámy väčšiny egyptských bohov. Chrámy boli pre ekonomický chod krajiny veľmi dôležité a mnohí ľudia tak prišli o prácu.

Faraón mohol byť pre tento krok tak neobľúbený, že ľud odsúdil aj jeho syna, ktorého meno bolo vymazané z chrámov alebo nahradené menom neskoršieho faraóna, Haremheba (vláda 1319-1292 p. n. l.). Ten nechal odstrániť mnohé stopy po vláde Achnatona aj Tutanchamóna a podobne postupovali aj ďalší faraóni. Zabudnutá hrobka zabudnutého faraóna však napokon paradoxne spravila z mladého kráľa bez reálnej moci jeden z najvýraznejších a najznámejších symbolov starovekého Egypta.

______________

Autorka: Monika Nosková

Zdroj: dokumentárny film Zničená minulost 2 – 1 Údolí králů

Obrázok: static.independent.co.uk/s3fs-public/thumbnails/image/

2016/03/18/16/tutankhamun-epa.jpg?w968h681

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.