Záhadný Miguel de Cervantes Saavedra

Španielsky spisovateľ Miguel de Cervantes Saavedra patrí k najvýznamnejším autorom svetovej literatúry, a predsa je jeho život dodnes plný záhad, nezodpovedaných otázok a prázdnych miest, ktoré sa odborníci snažia zaplniť. Odhaľte spolu s nami zaujímavosti zo života autora Dona Quijote!

Mladosť v centre Španielska a presun do Ríma

Miguel de Cervantes (1547-1616) sa narodil v meste Alcalá de Henares do rodiny chirurga Rodriga de Cervantes a Leonor de Cortinas ako štvrté z ich siedmich detí. O štyri roky neskôr sa rodina presťahovala do mesta Valladolid, kde jeho otec hľadal viac možností profesionálneho uplatnenia. Namiesto toho sa viackrát ocitol vo väzení za neplatenie pôžičiek, a tak sa napokon všetci vrátili do Alcalá de Henares.

V roku 1561 bol kráľovský dvor presunutý do Madridu, ktorý získava titul hlavného mesta katolíckej monarchie a španielskeho impéria. O päť rokov neskôr sa sem presťahuje aj Cervantova rodina. Nie je jasné, aké štúdiá Miguel vo svojej mladosti absolvoval, vie sa však, že univerzitné vzdelanie nedosiahol. Rád síce čítal čokoľvek sa mu dostalo do rúk, s písaním ale začal až neskôr.

Vojenská kariéra a zajatie v Alžírsku

Budúci spisovateľ v roku 1569 Madrid náhle opúšťa, pričom väčšinou je ako dôvod jeho odchodu uvádzaný súboj, do ktorého sa zaplietol. Tak či onak, Miguel de Cervantes prichádza do Ríma, kde začína pracovať ako komorník kardinála  Giulia Acquavitu. Neskôr skúša vojenskú profesiu, v rámci ktorej sa v roku 1571 zúčastnil významnej bitky pri Lepante, ktorú proti tureckému nebezpečenstvu viedol nevlastný brat španielskeho kráľa Filipa II. (1527-1598), Ján Rakúsky (1547-1578). Hoci Miguela postihla horúčka, v bitke napriek tomu bojoval a zasiahli ho dve strely, ktoré mu obmedzili používanie ľavej ruky.

Zo zranení sa zotavoval v nemocnici sicílskej Messiny a po vyliečení sa vrátil späť do vojenských jednotiek Jána Rakúskeho. Pobyt v Taliansku Miguela de Cervantes výrazne inšpiroval a jeho tvorba vlastne aj zapadá lepšie do talianskej literatúry 16. storočia ako do tej španielskej. V originálnom znení čítal diela mnohých talianskych autorov a súčasne napísal niekoľko básní.

Po čase sa však rozhodne vrátiť do Španielsku, pričom za svoju činnosť v armáde dostáva od Jána Rakúskeho cenné odporúčacie listy. Jeho loď smerujúcu do Barcelony však počas plavby v Stredozemnom mori napadli alžírski korzári, ktorí okupantov následne priviedli do mesta Alžír, kde ich chceli predať ako otrokov. Tomuto osudu sa Miguel vďaka listom vyhol a do svojej spoločnosti si ho vyžiadal alžírsky kráľ.

V alžírskom zajatí strávil nasledujúcich päť rokov, počas ktorých sa, ako sám tvrdil, naučil byť trpezlivý voči nepriazni osudu. Mnohokrát sa neúspešne pokúsil o útek a napokon bol v roku 1580 oslobodený vďaka výkupnému, ktoré sa podarilo vyzbierať jeho rodine. Miguel de Cervantes sa tak vracia do Španielska, v tom sa však toho veľa zmenilo a jeho odporúčania už stratili na váhe, keďže ich autor medzičasom umrel.

Súkromný život a výberca zásob

Po návrate sa začína viac angažovať v literárnom svete a začína pre divadlo písať diela založené na vlastnom živote. Od roku 1586 si za menom uvádza druhé priezvisko Saavedra, ktoré predstavuje španielsku verziu arabského výrazu, akým ho oslovovali počas jeho pobytu v Alžíre. Týmto spôsobom akoby oddelil svoj starý život od toho nového.

Predpokladá sa, že v roku 1584 počal Cervantes dcéru s mladou herečkou Anou Franca, podľa niektorých názorov však v skutočnosti išlo o dcéru jeho mladšej sestry Magdalény a Cervantes a určil za jej otca, aby tak sestru ochránil pred škandálom. Isté je, že dievča dostalo meno Isabel de Saavedra a o 8 mesiacov neskôr sa Cervantes žení s Catalinou de Salazar, o ktorej sa toho vie len veľmi málo.

Nasledujúci rok je v Madride vydaný Cervantov pastiersky román Galatea a spisovateľ trávi veľa času potulkami medzi Madridom a Toledom, hraním kariet s priateľmi a rozprávaním historiek. V ďalších rokoch bol zodpovedný za výber peňazí, obilia a potravín pre vládu. Cestuje preto po celom Pyrenejskom polostrove a hromadí zásoby pre formujúcu sa armádu, ktorú chcel španielsky kráľ vyslať do Anglicka. Na písanie mu v tejto dobe zostáva len málo času, je však možné aj to, že prechádzal kreatívnou krízou alebo bol sklamaný nedostatočným záujmom, ktorý jeho predchádzajúce práce vyvolali.

Rozvoj literárnej kariéry

Na istý čas sa zrejme v dôsledku nedorozumenia Cervantes ocitá vo väzení v Seville, kde po prvýkrát začína rozmýšľať nad svojou najslávnejšou literárnou postavou. Čoskoro je prepustený a usádza sa v rodinnom sídle v blízkosti Toleda, kde začína intenzívne pracovať na svojom veľdiele Dômyselný rytier Don Quijote de la Mancha. Po vydaní si kniha rýchlo nájde čitateľov a získava si úspech, ktorý by sme dnešnej v dobe označili ako bestseller.

Neskôr sa Cervantes presúva do Madridu, pokračuje v čulom písaní a v roku 1613 vydáva zbierku poviedok nazvanú Príkladné novely, ktoré okorenil o vlastné životné skúsenosti. Nasledujúci rok publikuje traktát Cesta na Parnas a zároveň začína pracovať na druhom dieli Dona Quijota. V priebehu niekoľkých mesiacov autor napíše ďalších 23 kapitol pokračovania, ktoré sa stáva ešte úspešnejším ako prvá časť. Vydané bolo v roku 1615 rovnako ako súbor hier nesúci názov Osem komédií a osem medzihier.

____________

Autorka: Monika Nosková

Zdroj: dokumentárny film Enigmas de Cervantes – Approaching Your # Biography

Obrázok: 1.bp.blogspot.com/-IRTiQClO7lE/U2EsHSOgluI/AAAAAAAAVvk/khjI8qgg4tI/s1600/

MIGUEL+DE+CERVANTES+SAAVEDRA+Biograf%C3%ADa+Resumen.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.